Prečo sa už nestravujem podľa pravidiel AIP (Autoimunitný protokol)

„No konečne to vzdala, už „nie je AIP“ a priznáva, že jedlo na chorobu nemá žiadny vplyv! Takýto scenár by sa mohol prehnať hlavou nejedného odporcu nízkosacharidového stravovania pri prečítaní nadpisu. Celkom dobre si viem predstaviť prívržencov „Jesť sa má všetko!“ ako sa v duchu zaradovali.

Nedajte sa, prosím, zmiasť týmto nadpisom! Nie, neprešla som na „normálne jedlo“! Už je to viac ako 4 roky, čo moja strava neobsahuje žiadne obilniny, strukoviny a viac ako 10 rokov, čo nekonzumujem vôbec žiadne pečivo, sladkosti, škroby, cukor, či iné priemyselne upravené potraviny plné éčok. Nie, nemala a nemám potrebu sa k týmto potravinám vrátiť.

* spojenie byť/nebyť na AIP nie je spisovné, používam ho v tomto spojení lebo sa to takto zľudovelo.

Ušla som hrobárovi z lopaty

Aby som predišla predčasným záverom a domnienke, že AIP nefunguje, tak sa vrátim o niekoľko rokov späť. Bol rok 2016 – môj zdravotný stav bol po ukončení makrobiotiky (varené obilie, strukoviny, zelenina- vegánska strava) naozaj vážny.

Podvýživa a zápal rozšírený po celkom tele mi obmedzoval pohyb natoľko, že som bola viac v posteli ako na nohách – bola som odkázaná na pomoc príbuzných. Vyšetrenie CT ukazovalo na poškodené obličky, slezinu a lézie na hrudnej kosti. Mala som aj iné ťažkosti, ale popri tomto to boli len „drobnosti“.

AIP som objavila vďaka knihe od autorky Amy Myers: Autoimunitný protokol. Ešte pred AIP som sa cca 3 mesiace stravovala podľa zásad SCD, pri ktorom som prešla fázovaním (možno poznáte pri protokole pre GAPS pacientov). Vďaka tomuto typu výživy sa mi podarilo ako prvé vyriešiť tráviace problémy a nízky hemoglobín, tiež sa čiastočne znížil zápalový proces.

Čo mi dalo AIP

Plný AIP protokol (s pridaním vajíčok po 30 dňoch) som dodržiavala cca 2 roky. Svoje poznatky som po jednom roku opísala v tomto článku>>

Zo všetkého najviac som sa tešila z toho, že ma nič nebolelo, mohla som sa konečne viac hýbať a nebola som vo všetkom odkázaná na iných. Postupne som vyradila všetky lieky a vedzte, že som ich mala naozaj do hrste.

Lieky proti zápalu, bolesti, astme aj doplnky.

PS 1: Prosím, neberte si zo mňa príklad. Viem, že som konala neuvážene a po terajších znalostiach, by som určite také riziko nepodstúpila. Zažila som veľmi ťažké stavy, ktoré by sa vyrovnali „absťákom“ po užívaní drog.

PS 2: Keď sme už pri tých liekoch. Šanca na zlepšenie, či dokonca celkové vyliečenie chronického alebo autoimunitného ochorenia je niekoľkonásobné vyššia u ľudí, ktorí uprednostnia AIP ihneď po stanovení diagnózy. Vedľajším účinkom všetkých liekov je totiž črevná priepustnosť.

Chcela som viac

Vyriešila som si naozaj veľa problémov. Pomaly som naberala silu a začala sa konečne hýbať, dokonca som pravidelne športovala (plávanie, dlhé prechádzky a práca v záhrade). Konečne nebol zo mňa podvyživený zoslabnutý kostlivec, ktorého prestal baviť život>>

Želala som si však plné zdravie, čo sa mi za tie dva roky na AIP nepodarilo. Rozhodla som sa pre autoimunitný protokol v kombinácii s keto stravovaním. Tento postup uplatňuje v protokole Terry Wahls, M.D>>.

POZN: Dr. Terry Wahls je známa tým, že úspešne zdolala sklerózu multiplex. Jej zaujímavú prednášku o mitochondriách si môžete vypočuť na TEDx>>

V praxi to vyzeralo nasledovne: konzumovala som povolené potraviny z AIP, ale zložka tukov bola zvýšená na 80 % a zložka sacharidov znížená na 5% denného príjmu. Takto som fungovala ďalší rok, pričom som dlhodobo praktikovala aj prerušovaný pôst a zaraďovala viacdňové pôsty za účelom autofagie* ako možnosti obnovenia poškodených tkanív.

* POZN: Autofágia – znamená „ požierajúci seba“ je to prirodzený, regulovaný mechanizmus bunky, ktorý odstraňuje nepotrebné alebo nefunkčné zložky. Umožňuje riadenú degradáciu a recykláciu bunkových zložiek. Viac tu >>

AIP mi pomohlo zbaviť sa:

  • gynekologickej a nechtovej mykózy
  • candidy
  • hypoglykémie
  • podvýživy so všetkými jej následkami
  • celkovej slabosti
  • anémie, nízkeho hemoglobínu a železa
  • liekov
  • krvácaniu ďasien a celkové zlepšenie stavu chrupu

V tele však stále prebiehal mierny zápal, čo bol znak, že autoimunitné ochorenie je stále aktívne. Okrem toho som mala podozrenie, že priepustné črevo nie je v poriadku, čo sa mi aj neskôr potvrdilo prepuknutím peľovej alergie po 3 rokoch.

Tak funguje alebo nefunguje?

Vždy skôr, ako urobím záverečné rozhodnutie, hľadám spôsob, ako by sa to dalo vylepšiť. Rovnako to bolo aj pri AIP, neustálym štúdiom som zisťovala, čo by sa dalo zlepšiť.

Postupne som prichádzala na to, že nielen solanínová zelenina robí reumatikom problém, ale rovnako aj oxalátová, či koreniny s vysokým obsahom oxalátov. Potrebovala som pre seba nájsť iný, spoľahlivejší spôsob liečby.

Amy Myers sama v knihe uvádza, že je dôležité dať do poriadku priepustné črevo. Tak som sa viac zamerala práve na túto problematiku. Postupne som zisťovala, že v AIP je potrebné urobiť korekcie. Tu moc nepoteším ľudí, ktorí si povzdychnú: „Zase ďalšie vylučovanie!“

Pre niekoho, kto tento spôsob považuje za obmedzovanie, to naozaj nie je, pre mňa to však bolo objavenie „skratky“ ako sa dostať k zdravému črevu a tým zníženiu jeho symptómov, ktoré sa môžu prejavovať rôzne: nevysvetliteľné bolesti, tráviace a kožné problémy, alergie, ekzém, problémy s pečeňou či inými orgánmi a hlavne priepustné črevo je spojené s autoimunitou.

Pôvodný koncept AIP k celkovému liečeniu priepustného čreva nestačí, preto je potrebné ešte vyradiť:

  • potraviny s vysokým podielom lektínov
  • potraviny a koreniny s vysokým podielom oxalátov

Tieto zmeny dali základ Protizápalovému stravovaniu. Ďalšie korekcie (už nie vylučovanie) sú odvodené od rozsahu poškodenia priepustného čreva. V tomto vám rada pomôžem formou individuálneho online poradenstva>>

POZN: AIP je vlastne upravené paleo, ktoré ešte podľa pôvodného protagonistu L. Cordain neobsahovalo žiadne olejnaté semená.

Správnosť rozhodnutia preverí čas

Nie som človek, ktorý sa ľahko vzdáva a to platí v akejkoľvek oblasti. Nie som ani typ človeka, ktorý po pár mesiacoch či týždňoch vyhodnotí, že niečo nefunguje. Nerobím zmeny vo svojom jedálničku preto, že je niečo moderné alebo sa mi to práve hodí.

Stalo sa len to, že som zmenila svoj cieľ, a tým je vyliečiť priepustné črevo, pretože toto je pri autoimunitných ochoreniach (a nielen ich) základ.

Vždy si všetko najprv preverím na sebe a to dlhodobo. Nebola som na AIP pár mesiacov, ale celé 2 roky + 1 rok AIP kombinované s keto. A od februára 2020, teda viac ako rok som na prísnom terapeutickom protokole PKD>>

Som práve ten typ človeka, ktorý sa chce neustále zlepšovať. Cesta do cieľa môže byť niekdy zložitá a môže vyžadovať aj to, že sa budeme musieť niečoho vzdať, aby sme naopak niečo lepšie získali.

Toto však nedokáže pochopiť niekto, kto nemá odvahu niečo zmeniť. Ja sa držím hesla:

„Odvážnemu šťastie praje!“

Na záver pripájam článok, ktorý priamo spochybňuje účinnosť AIP pri ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe. Ďalší článok, od Dr. Zsofie Clemens upozorňuje, že AIP nie je založené na vedeckých podkladoch a na záver dodáva, že nedokáže vyliečiť priepustné črevo.

Všetkým, ktorí majú záujem o poradenstvo on-line rada pomôžem.

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov