ČO JE AUTOIMUNITNÝ PROTOKOL

Autoimunitný protokol (AIP) je program  zostavený doktorkou Amy Myers určený pre ľudí s autoimunitnými poruchami, alergiami, ekzémom, chorobnou nadváhou, kardiovaskulárnymi chorobami,  syndrómom priepustného čreva a celým spektrom zápalových symptómov. Preto sa nazýva aj protizápalovou stravou. Hlavnými bodmi celého programu, nazývaného tiež THE MYERS WAY je vylúčenie potravín, ktoré neprimerane aktivujú imunitný systém.

Autoimunitný protokol

Program The Mayers Way je postavený na 4 pilieroch, ktorými sú:

 • Vylúčenie toxických potravín, predovšetkým cukru a kofeínu, a tiež potravín, ktoré spôsobujú zápal a narúšajú tráviacu sústavu
 • Regenerácia tráviaceho traktu za pomoci vhodnej stravy
 • Zmiernenie psychického a emocionálneho stresu, ktorý vyostruje autoimunitné reakcie.
 • Identifikácia toxínov zo životného prostredia v produktoch každodennej spotreby ako kozmetika a čistiace prostriedky súvisiace s údržbou domácnosti a šatstva

Poďme si postupne prejsť všetky 4 body programu a dozvedieť sa tak, čo môžeme pre prevenciu alebo odvrátenie širokej škály autoimunitných reakcií urobiť my sami.

1. Vylúčenie toxických a zápalových potravín

Prvým bodom autoimunitného protokolu je vylúčenie potravín označovaných ako toxické a zápalové potraviny.

TOXICKÉ POTRAVINY

 • Alkohol
 • GMO potraviny
 • Potravinárske prísady – konzervanty, farbivá, dochucovadlá (éčka), to znamená všetky potraviny, ktoré ich obsahujú
 • Rafinované oleje, ztužené tuky, trans-tuky, vrátane margarínu a výrobkov, ktoré ich obsahujú (kúpna majonéza, zálievky na šalát, pomazánky,...)
 • Rýchle občerstvenie, bufetová strava, priemyselne spracované potraviny http://monikakomorasova.sk/skutocne-potraviny-versus-hlusina/
 • Sladidlá: cukor- aj tmavý a alkoholový, prírodné sladidlá, med, akékoľvek sirupy (javorový, agáve, kukuričný, atď), melasa, slady a všetky výrobky, ktoré ich obsahujú.
 • Stimulanty: kofeín, čokoláda, kvapky do nosa, yerba maté
 • Spracované mäso: konzervy, výrobky ako salámy a šunky, párky, klobásy (výnimka sú doma vyrobené)
 • Ochucovadlá a korenie: Mletá paprika, kajenské korenie, chilli,Teriyaki, sójová a tamari omáčka, grilovacie omáčky, kečupy, vegety a ochucovacie zmesy, klasická soľ

ZÁPALOVÉ POTRAVINY

 • Všetky obilniny a pseudoobilniny – pšenica, raž, jačmeň, kukurica, amarant, proso a pšeno (jáhly), ovos, quinoa, tef, hatomugi, ryža
 • Strukoviny – fazuľa, šošovica, hrach (aj čerstvý), cícer (cizrna), veľkozrnný hrach
 • Mliečne výrobky - akékoľvek, vrátane kozích, ovčích, bezlaktózových aj prepusteného masla ghee
 • Ľuľkovité plody – baklažán (lilek), papriky, paradajky, zemiaky
 • Jadrá, orechy, semená, vrátane masiel z nich vytvorených
 • Sója
 • Vajcia (nekonzumujeme, minimálne 30 dní)

2. Regenerácia tráviaceho traktu

Všetky autoimunitné choroby a väčšina ďalších (alergie, intolerancie, chronické zápaly, osteoporóza, nadváha, ekzém, zápaly močových ciest, všetky tráviace problémy a iné..) sú spojené s priepustným črevom (SIBO - test  nájdete v spodnej časti).  Náš tráviaci trakt má ohromnú regeneračnú schopnosť, postačí keď mu poskytneme na to vhodné prostredie a to tak, že vylúčime potraviny, ktoré ho poškodzujú a zaradíme potraviny, ktoré napomáhajú jeho regenerácii. Preto pri autoimunitnom protokole zaraďujeme:

POTRAVINY, NA KTORÝCH JE MOŽNÉ SI POCHUTNAŤ

Kvalitné bielkoviny

Hydina (morka, kačka, sliepka, hus a iné), hovädzie, jahňacie, kozacie, bravčové (vepřové) – všetko z voľného chovu a bio kvalite, zverina, čerstvé divoko žijúce ryby a ryby vo vlastnej šťave

Zelenina

Artyčoky, bambusové výhonky, batáty, brokolica (všetky druhy), cibuľa, cuketa (všetky druhy), červená repa, čínska a pekingská kapusta, kapusta hlávková, kaleráb, dyňa – všetky druhy, kel (ružičkový, hlávkový aj listový), karfiol (všetky druhy), morské riasy, mrkva, okra, uhorky, olivy konzervované bez prísad, petržlen, pór, špargľa (chřest), špenát a všetky druhy šalátov (hlávkový, rukola, poľníček,...)

Ovocie

Avokádo, banány, čučoriedky, broskyne, brusnice, citrusy, figy, hrušky, jablká, jahody, kiwi, kokos, maliny, mango, melóny, marhule, nektarinky, ostružiny, čerešne.

Mäso, zelenina a ovocie je odporúčané v bio kvalite.

Zdravé tuky

 • Avokádo
 • Olej avokádový, kokosový, olivový, svetlicový (saflorový) a z hroznových jadier

Ochucovadlá

Bazalka, bobkový list, estragon, semeno horčice, klinček, jablčný ocot, kardamon, karob, rasca (kmín), kôpor, koriander, kurkuma, morská soľ, muškátový oriešok, oregano, púpava, čerstvé a sušené vňate petržlenu, pažítky, rozmarín, fenikel, škorica, tymián, zázvor, čierne korenie, cesnak

Osviežujúce nápoje

 • Voda (filtrovaná ideál)
 • Domáce zeleninové a ovocné šťavy
 • Čaje bylinkové a bezkofeinové. V malom množstve zelený.

V prípade, že chceme regeneráciu urýchliť, zaraďujeme podporné prostriedky vo forme doplnkov. Či je potrebné suplementáciu zaradiť alebo nie zistíte jednoduchým testom formou odpovedí na otázky, ktorý je súčasťou elektronickej knihy S jedlom rastie chuť>>

3. Zmiernenie psychického a emocionálneho stresu

Tento bod považujem za najdôležitejší v autoimunitnom protokole. Aj iné výživové smery ako paleo pre autoimunitu alebo Whole30 a SCD diéta poukazujú na výborné výsledky pri riešení zápalových procesov pri striktnom dodržiavaní stravovacích odporúčaní. Moje skúsenosti hovoria, že výsledky sú neuspokojivé, pokiaľ sa k správnemu stravovaniu nepripojí aj pochopenie, čo sa v našej hlave odohráva. Od tejto informácie sa odvíja kvalitné prežívanie nášho života.

Vaše telo počas dňa podstúpi množstvo výziev v rámci pracovného a osobného života. Nie každý sa s nimi dokáže vyrovnať, a tak sa každodenne vystavujeme stresu. Keď ste v strese psychickom, emocionálnom alebo fyzickom, vaše telo reaguje kaskádou stresových hormónov. Všetky typy stresu vás vystavujú riziku „adrenalínovej únavy“ , ktorá obratom poškodzuje črevá a tiež ďalšie orgány.

Amy odporúča rôzne stratégie ako: akupunktúra, cvičenie, čaj, domáce zvieratá, duchovná prax, dýchanie, horúci kúpeľ, vírivka, bojové umenie, hry, hudba, jóga, konverzácia, masáž, meditácia a modlitba, metóda EDMR, využitie poradenstva a terapií, pobyt v prírode, sauna, technika vytrasenia končatín, sex, taiči, tanec, umenie a venovanie sa vášni.

Všetky tieto metódy a stratégie môžu prispieť ku krátkodobej eliminácii stresu. Jediným spôsobom, ktorý mám už overený na sebe a tiež na svojich klientoch, je objaviť, kto v skutočnosti naozaj sme. Vtedy v našej mysli zavládne skutočný pokoj a situácie, ktoré nám ešte pred nedávnom spôsobovali stres budeme často považovať za prehnané a častokrát až komické.

Využitie poradenstva je aj mojím odporúčaním, a zároveň ponukou pre vás. Pomocou konzultácií, ktoré robím, našlo svoj vnútorný pokoj už desiatky klientov. Viac nájdete tu>>

4. Identifikácia toxínov zo životného prostredia

Dr Amy Myers v autoimunitnom protokole používa na skrotenie toxínov 4 stratégie:

 1. Vyčistite si vzduch – požívaním HEPA filtrov pre čitenie vzduchu v domácnosti
 2. Vyčistite si vodu – inštalovaním filtra na vodu
 3. Kupujte čisté potraviny. Pozor na pesticídy, potraviny zabalené v plastoch a tiež odkladanie potravín do plastových nádob doma. Odporúča tiež vyhodiť teflon.
 4. Kupujte čisté kozmetické prípravky. Tiež nepoužívajte chémiu pri praní a udržiavaní čistoty v domácnosti.

Poukazuje na nebezpečenstvo elektroniky, plesní a mykotoxínov v obydliach.

Je tiež potrebné skontrolovať potencionálne zdroje zápalu v ústach ako dutiny po vytrhnutých zuboch, zapálené koreňové kanáliky. Ďalej materiály, z ktorých máte výplne, mostíky, korunky.

Na prirodzený detoxikačný proces odporúča každodenné vypotenie v infračervenej saune.

Kto je Dr. Amy Myers?

Dr. Amy Myers je jedna z popredných lekárov funkčnej medicíny v USA. Je špecialistkou na autoimunitu, pričom na začiatku jej cesty bola vlastná skúsenosť s autoimunitným ochorením.

Prostredníctvom autoimuntného protokolu doktorka úspešne liečila tisícky pacientov, ktorí trpeli akýmkoľvek zápalom, obezitou alebo autoimunitnou poruchou. Jej knihu AUTOIMUNITNÉ RIEŠENIE, Prevencia a odvrátenie celého spektra zápalových symptómov a ochorení je možné zakúpiť aj na našom trhu. Ďalšie informácie môžete nájsť aj na https://www.amymyersmd.com/. Tie najpodstatnejšie časti knihy som okopírovala a vložila do skupiny Cítim sa skvele s SCD>>. Stačí požiadať o členstvo.
V spodnej časti nájdete 2 testy z jej knihy. Test na adrenálnu únavu a test na syndróm priepustnosti čreva. Stačí si ich bezplatne stiahnuť a odpovedať na otázky.

 

Mám informácie a čo ďalej?

Veľmi dobrým sprievodcom pre začiatočníkov je kniha S jedlom rastie chuť. Obsahuje hodnotné bonusy ako jedálny lístok na 30 dní, testy na vhodnosť užívania doplnkov a jednu konzultáciu>>

Ďalšou možnosťou je stať sa fanúšikom stránky na FB a získavať bezplatné informácie formou príspevkov>> alebo vstúpiť do skupiny, kde nájdete rovnako naladených fanúšikov stravovania podľa autoimunitného protokolu.

Moje skúsenosti s týmto stravovaním som zhrnula do článku Autoimunitný protokol - moje skúsenosti. Prečítať si ho môžete tu>>

V prípade, že sa už takto stravujete a výsledky neprichádzajú, zrejme bude potrebné dostať sa "do pohody". Ako na to bez techník a učenia získate pochopením toho, ako ľudská myseľ funguje. Prestaňte na sebe chvíľu pracovať a ja vám pomôžem spomenúť kým naozaj ste a zároveň objaviť váš skutočný potenciál>>

Príklad jedálneho lístka

Autoimunitný protokol - raňajky
Raňajky - polievka z rýb a zeleniny
Autoimunitný protokol - obed
Obed - polievka zelerová krámová, dyňové špagety, restované mäsko a bazalkové pesto
Autoimunitný protokol - večera
Večera - Karbonátky z mletého hovädzieho so šampiónmi a dip z avokáda
 • Test na adrenálnu únavu

  Pár jednoduchých otázok vám napovie, či stres neprekročil únosnú hranicu a neovplyvňuje vaše hormóny a imunitu. Kliknutím na ikonku si súbor otvorte a stiahnite.