Čo je paleo stravovanie

Určite ste už počuli o stravovaní pravekého muža, ktorý žil v období paleolitu a živil sa lovom a zbieraním plodov. Toto obdobie trvalo dlhých 2,6 milióna rokov a aj napriek náročným životným podmienkam boli títo ľudia oveľa životaschopnejší, mali atletickú postavu a netrpeli chorobami.

paleo stravovanie
Nízskosacharidové a protizápalové stravovanie

Máme sa lepšie a cítime sa horšie?

Poviete si - pekná rozprávka, ale čo to má spoločné s dnešnou modernou dobou? Dobou, kedy máme všetkého dostatok. Nemusíme odolávať nástrahám počasia, máme kde bývať, netrpíme hladom. Nečelíme stretu s divokými zvieratami a ani nie sme vystavení nekonečným bojom o územie.

paleo stravovanie

V porovnaní s paleolitickým človekom žijeme V BLAHOBYTE a aj napriek tomu má snáď 90% ľudí nejakú „doživotnú“ diagnózu.

Odhliadnuc od faktorov, ktoré môžeme ovplyvniť len do určitej miery - znečistenie životného prostredia, zmena klimatickým podmienok, existuje riešenie.

Paleo výživa je založená na veľmi jednoduchom koncepte, ktorý je rozsiahlo vedecky preukázaný. Hovorí o tom, aby sme konzumovali potraviny, na ktoré sme geneticky naprogramovaní.

Vyber si jedlo, ktoré tvoje zdravie podporí!

85 % toho, ako sa cítime a ako vyzeráme, je výsledkom nášho stravovania, ktoré máme na 100 % pod svojou kontrolou. O tom, čo si vložíme do úst rozhoduje naša hlava. Jedine naše vedomosti o správnej výžive ovplyvňujú naše rozhodnutie. Rozhodnutie, čo si naložíme do nákupného košíka a následne na tanier.

Základ paleo stravovania tvoria potraviny bez spracovania potravinovým priemyslom. To, čo prirodzene narástlo. Platí rovnica: čím menší zásah a úprava produktu, tým viac živín.

 • Zdroj bielkovín: všetky druhy mäsa, rýb, vajcia
 • Zdroj tuku: živočíšne tuky (bravčová, husacia, kačacia masť, maslo), rastlinné tuky za studena lisované z plodov, teda z olív, avokáda, kokosu. Nepoužívame oleje zo semien (repkový, slnečnicový, ľanový, ...). Zdrojom prirodzeného tuku sú aj samotné plody ako olivy, kokos, avokádo, orechy.
 • Zdroj sacharidov: Zelenina, ovocie, huby a orechy

Najväčší podiel tvoria tuky, množstvo bielkovín zostáva zachované. Ako sacharidová zložka sa využíva zelenina, v ktorej je nízka koncentrácia sacharidov.

Paleo stravovanie a jeho podoby

 • Klasické paleo
  Zahŕňa všetky suroviny vymenované v predchádzajúcom texte
 • Paleo primal
  K pôvodným surovinám sú pridané mliečne výrobky
 • Paleo pre imunitu
  Z klasického palea sú vylúčené ďalšie potraviny ako orechy a ľuľkové plody, ktoré spôsobujú skrížené reakcie a neprimerane vybudzujú imunitný systém. Ako paleo si za svoj základ zobrali aj lekárky funkčnej medicíny Terry Wahls, MD, Amy Myers, MD a iní.
 • Kombinované paleo
  Klasické, primal aj paleo pre autoimunitu je možné kombinovať, napríklad s keto stravovaním a tiež s praktikovaním plánovaného pôstu v podobe dvoch, prípadne jedného jedla denne.
 • Nepochopené paleo
  Ľudia si radi hľadajú cestičky k pôvodnému štýlu, vymýšľajú rôzne náhrady, vypekajú alebo si vyberú len "to, čo vyhovuje im". Nepovažujú to za životný štýl, ale len za krátkodobú diétu.

Natrafili ste na neznáme pojmy? Nevadí, ku všetkým informáciám sa postupne dostanete a osvojíte si nové poznatky bez mýtov v stravovaní.

Rovnako som si touto cestou prešla aj ja, nemala som tušenia, čo znamenajú skratky AIP, KETO, IF... Okrem toho som verila všetkým tým mýtom o jedle: musíš jesť 5 x denne, tuky sú nezdravé, mäso hnije, a ďalším, až kým ma z toho nevyliečilo štúdium tých najzákladnejších poznatkov o výžive. Moje rozhodnutia o tom, čo zjem, ovplyvňovali viac emócie ako zdravý rozum.

Paleo stravovanie chápem ako určitú šablónu, ktorá je odrazovým mostíkom k vlastnému jedálničku. Dnes mi zvyčajne stačí jedno jedlo denne a moja strava je postavená na 70 %  konzumácie tukov>>

Neustále ma udivuje, ako my ľudia vo všeobecnosti zaostávame v oblasti znalostí o výžive. Pritom jedlo je tým najzákladnejším prvkom, ktoré ovplyvňuje naše zdravie. Práve v tomto smere by som chcela byť nápomocná každému otvorenému človeku, ktorý stojí o fakty overené praxou. Preto vzniklo toto VZDELÁVACIE MINIMUM.

MINIKURZ - Základné poznatky o výžive

orechy jadra semienka

Orechy, jadrá, semiačka

Hovorí sa, že orechy sú prospešné pre mozog. Obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, prospešných bielkovín a tiež zdravé…

Celý článok
Tuky paleo

Užitočné tuky - podľa akých kritérií vyberať?

Ešte stále si neviete nájsť cestu k tukom? Sú vašim strašiakom a nie užitočným pomocníkom? Jedinou cestou…

Celý článok
Sacharidy keto

SACHARIDY - ktoré sú vhodné a koľko ich skutočne potrebujeme?

Z jednej strany počujete: Sacharidy potrebujeme! Z druhej strany zase: Sacharidy sú nezdravé! Pokiaľ sa nevyznáte v problematike, tak sa…

Celý článok
paleo bielkoviny

BIELKOVINY - vhodné zdroje a potrebné množstvo

Bielkoviny alebo iným slovom proteíny – čo to vlastne je, a prečo by vás to malo zaujímať? Ako…

Celý článok
Základné živiny

ZÁKLADNÉ ŽIVINY

Základné živiny sú látky, ktoré naše telo potrebuje na výživu a vývin. Tieto látky sú obsiahnuté v…

Celý článok
Paleo raňajky

RAŇAJKY - 10 super tipov

„Raňajkuj ako kráľ. Obed si rozdeľ s priateľom a večeru prenechaj nepriateľovi.“ Paleo raňajky sú presne v duchu tohoto starého…

Celý článok
paleo nakupovanie

NAKUPOVANIE

Paleo stravovanie - ako začať? Konečne prišiel deň "D"! Rozhodli ste sa vykročiť a zmeniť svoj životný štýl…

Celý článok
paleo kurz

Paleo kurz - prečo sa zúčastniť?

Paleo kurz je skvelý zážitok, a tiež malé dobrodružstvo! Pár kvalitných surovín sa v priebehu pár minút zmení na…

Celý článok
Antinutrienty

ANTINUTRIENTY - problematické zložky potravín

Antinutrienty sa skloňujú vo výžive veľmi často. Málokto však presne vie, čo toto slovo znamená a ešte…

Celý článok
liečivý vývar

Vedeli ste o liečivých účinkoch vývaru?

Ruku na srdce... Kedy ste naposledy  jedli pravý mäsový vývar? Žiadna kocka bujónu, ale taký naozaj poctivý,…

Celý článok