Autoimunitný protokol – moje skúsenosti

„ Čo tak urobiť 30-dňový DETOX podľa autoimunitného protokolu?“ našepkala mi jedného dňa moja intuícia, na ktorú sa môžem spoľahnúť. Vždy mi dobre poradí.

Hovorila tiež: „Ty to už máš za ten rok zvládnuté, ale sú ľudia, ktorí len teraz začínajú? Možno nevedia kde začať a možno im v tom bráni to, že v knihe Autoimunitné riešenie vidia suroviny, ktoré na Slovensku nedostať?“

Jedna vec je ale praktizovať autoimunitný protokol v plnej verzii s vajíčkami, kedy si ich môže človek dať na raňajky hneď na niekoľko spôsobov a druhá je úplne ich vynechať s tým, že ich nemôže použiť ani na prípravu zeleninových placiek a výrobu povolených sladkostí.

30 dní bez vajec- to bude opäť poriadna výzva a ešte k tomu na slovenský spôsob. Rozhodla som sa, že opäť do toho pôjdem. Všetky jedlá pekne nafotím a umiestnim tak, aby sa k tomu dostalo čo najviac ľudí – vytvorím album vo Facebookovej skupine.

Neviete čo je autoimunitný protokol?

Jedná sa o výživový program zostavený doktorkou Amy Myers určený pre ľudí s chronickými zápalmi, nadváhou, autoimunitnými poruchami a mnohými ďalšími zdravotnými problémami. Cieľom celého programu, nazývaného tiež THE MYERS WAY je vylúčiť potraviny, ktoré nadmerne aktivujú imunitný systém>>

Prvé bolo nadšenie

Neviem či to tak máte aj vy. Dostane dobrý nápad, nadchnete sa a chcete ho ihneď zrealizovať. Nerozmýšľate nad tým, že by to nešlo alebo čo by vám mohlo prísť do cesty. Jednoducho začnete.

„Ak nevieš ako začať jednoducho začni!“ – šarišské príslovie.

A tak som do programu THE MYERS WAY išla. Chodila som nakupovať, vymýšľala recepty a kombinovala potraviny. Varila a vytvárala na tanieri jedlá tak, aby zodpovedali prísnym kritériám programu.

Nič ma nedokázalo odradiť a úzky výber potravín rozhodne nepatril k najväčšej výzve môjho nápadu.

Neodradili ma ani svetelné podmienky na fotenie, ani nedostatočný počet sprievodných rekvizít, ani absencia profesionálneho prístroja a ani nulové vedomosti o servírovaní jedla a úprave pred jeho fotením – moderne food stylingom.

Dôvodom pre smútok nebolo ani to, že sme niekedy jedli už vychladnuté jedlo – vtedy, keď foodstyling trval príliš dlho.

Nečakaný zážitok s autoimunitným protokolom

Autoimunitný protokol

Na raňajky – výborné krémové polievky

Užívala som si to. Celé to dobrodružstvo ma akoby „vtiahlo“ do deja a ani neviem ako celých tých 30 dní prešlo.

Skoro záhadne vzniklo takmer 60 hlavných jedál, 40 polievok a aj raňajky boli najmenej na 10 spôsobov. Recepty boli veľmi chutné a dali sa jednoducho a rýchlo pripraviť. Dbala som na to, aby sortiment potravín potrebný na ich prípravu bol ľahko dostupný a dal sa kúpiť v bežných predajniach. Všetky recepty sú zdokumentované a nafotené v albume skupiny Protizápalové stravovanie.

Jedna večera zodpovedajúca programu k nám dokonca pricestovala sama. A nebol problém najesť sa podľa zásad autoimunitného protokolu ani v reštaurácii.

Mnohé recepty pre autoimunitný protokol som vyskúšala priamo z knihy. Fantastické bolo napríklad marocké jahňacie, šalát z krvavých pomarančov a feniklu a tiež exotická texaská salsa z manga. Naučila som sa pripravovať a podávať výborné dipy z avokáda ako zdravšiu náhradu majonézy.

Najviac mi však pomáhala moja fantázia a jedlo som dokázala pripraviť z povolených potravín. Naozaj existuje množstvo kombinácií zeleniny a mäsa, ktoré sa dajú pripraviť podľa zásad autoimunitného protokolu.

Nie všetko sa podarilo

Kačacie prsia boli príliš suché a sušienky z banánov nám teda vôbec nechutili. Šľahačka s kokosovej smotany tiež na prvýkrát nevyšla. Čo však bolo na tom všetkom najzaujímavejšie? Vôbec mi to nevadilo.

Nevadilo mi ani to:

– že sa pracuje s minimálnym množstvom surovín
– že k príprave každého jedla je potrebné určité úsilie a nedá sa len tak „vybrať z chladničky“

A dokonca mi nevadilo ani to, aké informácie mi podsúvali moje myšlienky. Napríklad, že tento môj „nápad“ nebude nikoho zaujímať. Že autoimunitný protokol je veľmi náročný a ešte mnoho ďalších myšlienok, ktoré spochybňovali, že by som to mohla zvládnuť.

V minulosti by som týmto myšlienkam možno uverila a začala by som pochybovať. A možno by sa zdali až také presvedčivé, že 30-dňový DETOX podľa programu THE MYERS WAY by som ani nezačala.

Mám obrovské šťastie

V mojom živote som narazila na poznanie, ktoré mi dáva slobodu. Neberiem svoje myšlienky tak vážne, pretože viem, že sú to len myšlienky. Uvedomiť si v živote túto prostú vec dáva základ tomu, že z našich nápadov vzniknú nádherné projekty.

Uvedomíme si, že nie je potrebné báť sa prijímať akékoľvek výzvy len preto, že náš rozum alebo naše okolie hovorí niečo iné. Keď pochopíme princíp toho, ako fungujú naše myšlienky, je to akoby sme konečne objavili návod na svoj vlastný život>>

Autoimunitný protokol a moje skúsenosti

Autoimunitný protokol - vegánsky obed

Základ tvorili vývary

Program The Myers Way mi výrazne pomohol znížiť zápalové procesy v tele. Vyradila som lieky. Stravujem sa takto už ceý rok. Postupne som zaradila vajíčka, živočíšne tuky, kvasenú zeleninu. Na sladkosti už nemám vôbec chuť, no neznamená to, že si neurobíme občas aj niečo „sladké“, samozrejme kombináciou povolených potravín.

30-dňovou výzvou som chcela ukázať, že to nie je zložité, nie je potrebné kŕčovito sa držať receptov v knihe. Ja osobne som po prvýkrát brala námety z knihy až v tejto aprílovej 30-dňovej výzve, ktorú som sa rozhodla zdokumentovať a zdieľať vo FP skupine Protizápalové stravovanie>>

Najlepšou skúsenosťou je, že náš tanier nemusí byť zložitý. Práve naopak, jednoduché jedlo obsahujúce všetky nutrienty, ktoré potraviny v autoimunitnom protokole obsahujú.

Tie, ktoré nás dokážu zasýtiť a dať nám vhodnú výživu – presne takú, akú v tom danom momente potrebujeme. Dôležité je naozaj siahnuť po kvalitných potravinách bez éčok, dusitanov, či inej chémie.

Je veľmi dôležité nekomplikovať si život vypekaním koláčov a chlebov z náhradných surovín. Nezbehnúť na cestu nahrádzania pôvodných jedál tými z povolených surovín, tiež nie je cesta. Obzvlášť nebezpečné sa javia škroby ako tapiok (cassava, maniok), všetky aj povolené múky a vláknina!

Pokračovanie a vyhodnotenie mojej niekoľkoročnej cesty na autoimunitnom protokole nájdete tu>>

PS: Nie všetky informácie, vzhľadom na dátum zverejnia (2.5.2018), sú aktuálne. Prosím prejdite na aktuálne články priamo tu>>,  Svoje dotazy môžete napísať priamo do komentára alebo využiť kontaktný formulár.

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov