Sacharidy a cukor – v čom je rozdiel?

„Nie, ďakujem ja nesladím.“ Povedala kamarátka Júlia pri káve a s chuťou si zahryzla do RACIO tyčinky. Pravdepodobne nič netuší o tom, že si ho práve dopriala celkom slušnú porciu. Sacharidy a cukor sú pojmy v ktorých nemáme celkom jasno.

Stretli sme sa v meste po vyše roku a každá mala o čom rozprávať. O deťoch, zamestnaní a aj o zdraví. Juli sa mi zverila s tým, ako by chcela zdravšie žiť a hlavne schudnúť, ale vôbec nemá energiu. Po práci je unavená, nieto ešte cvičiť alebo nebodaj behať, všetko zvaľuje na hormóny>> 

Obavy

O mesiac idú na dovolenku s partiou a už teraz má z toho stres. Cíti sa zle, nemôže hocičo zjesť, lebo ju nafukuje a ona nevie z čoho. Okrem toho jej začali padať vlasy a zrejme má nejakú alergiu, lebo má stále nádchu.

V snahe poradiť dobrej kamoške utrúsim: „A skúsila si obmedziť cukor? Zagúľa na mňa očami a hovorí: „Veď ti hovorím, že nesladím.“ Zodvihnem prázdny farebný obal z tyčinky: „A čo tento?“

„V takom malom kúsku ho nemôže byť veľa!“ Teraz pre zmenu zagúľam očami ja a začnem jej vysvetľovať, že aj obilie, z ktorého je výrobok vyrobený, naše telo spracúva ako cukor. Hodnota sacharidov vo výrobku sa rovná 3 kockám cukru.

A tak ako Júlia, ani mnohí z nás vôbec netušia, ako sacharidy pôsobia na ich zdravotný stav a koľko „cukru“ v skutočnosti denne zjedia.

Sacharóza, fruktóza, glukóza, škrob –  kto sa má v tom vyznať?

Sacharidy (ľudovo cukry)

Je jednotný názov pre všetky cukry. Podľa toho, z koľkých molekúl sa skladajú, majú nasledovné rozdelenie:

Jednoduché cukry

Monosacharidy –obsahujúce len jednu molekulu cukru.

Je to predovšetkým glukózafruktóza obsiahnutá v zelenine, ovocí a mede. Zelenina a ovocie, konzumované v celosti sú pre naše trávenie najprirodzenejšie a nesú si spoločne zo sacharidmi aj vodu, vlákninu, minerály a vitamíny. K jednoduchým cukrom zaraďujeme aj galaktózu, ktorá vzniká pri fermentovaní>>

Zložité cukry

Disacharidy – obsahujú dve molekuly cukru.

Pre nás najznámejšia forma. Parí sem priemyselne vyrábaný cukor z cukrovej repy alebo trstiny –nazývaný sacharóza. V mlieku nájdeme laktózu. Maltóza vzniká pri rozklade škrobov.

Polysacharidy – obsahujú množstvo molekúl cukru.

Ľudovo ich nazývame škroby a sú to všetky obilniny ako pšenica (aj špalda), jačmeň, ovos, pohánka, pšeno, kukurica, quinoa, amarant, kamut, a samozrejme, aj výrobky z nich. Patria sem aj strukoviny, orechy, semená, vláknina. Sacharid v zemiakoch označujeme ako dextrín. Tieto sacharidy z hľadiska výživy nazývame aj komplexné.

Okrem sacharidov v potravinách nájdeme sacharidy aj v ľudskom tele – sú to glukóza a glykogén.

Aj keď majú sacharidy svoje všeobecné rozdelenie, tak z hľadiska výživy sa jedná vždy len o cukor (latinsky sacharid) – nie je v tom žiadny rozdiel. Nech má akúkoľvek podobu, či je to jablko, čokoláda, mlieko, cestoviny alebo chlieb.

Veľa jedla a málo energie

Zamysleli ste sa niekdy nad tým, koľko sacharidov (cukru) celkovo počas dňa skonzumujte? Na raňajky musli s jogurtom, obed s veľkou sacharidovou prílohou a večer chlebík so salámou, do ktorej je tiež nenápadne zakomponovaná nejaká forma cukru. Pomedzi jedlá ešte ovocie, či sladké tyčinky. Mnohokrát sa stane, že z hesla „TREBA JESŤ VŠETKO“ sa stane monodiéta a 90% nášho príjmu tvoria len sacharidy. Ostatné makroživiny- biekoviny a tuky sú zastúpené v minimálnom množstve>>

Navyše, ak sa jedná o rafinované (prázdne) produkty z múky a cukru, postupne sa dopracujeme k neustálemu pocitu hladu z dôvodu nízkej hodnoty živín. Je to ako začarovaný kruh – jeme veľa a energie máme málo.
Pozn: Naše telo más schopnosť glukózu dopĺňať zo zásob glykogénu v pečeni. U niektorých ľudí je táto schopnosť potlačená, a preto dochádza k neustálym výkyvom energie počas dňa.

Sacharidy a reakcie tela

Vedeli ste, že naše telo nerozlišuje, či konzumujeme sacharidy vo forme klasického repného cukru, ovocia, zeleniny alebo vo forme pečiva, či dezertov? Každú jednu formu sacharidov premieňa na glukózu, ktorá sa uvoľňuje do krvného riečišťa. V krvi môže byť len určité množstvo, preto zvyšnú glukózu hormón inzulín nasmeruje ako zásobu do pečene a svalov. U bežných stravníkov sú zásobárne stále plné a tak sa začne proces ukladania vo forme tuku.  Aké prekvapenie? Nie tuk, ale cukor nám vytvorí pneumatiku na bruchu. Naproti tomu každý vie, že zvýšené množstvo glukózy v krvi značne poškodzuje všetky telesné orgány a podieľa sa na chronickom zápale kdekoľvek v tele.

Cukor v bežnom živote

Klasický, hnedý, trstinový, kokosový cukor, sladidlá, sirupy, výťažky, fruktóza, tagotóza, sukralóza, papadam, xilitol, sorbitol,… všetko je to pre naše telo len a len cukor a je jedno akú nálepku „zdravia“ na obale má.

Sacharidy ste si možno nikdy nespájali s propagovanými zdravými cereáliami, celozrnným pečivom, fit a racio produktami, nutri kašami a fitnes nápojmi. Prekvapenie môže tiež nastať, keď cukor v nejakej podobe (dextrín) objavíte v mäsových výrobkoch, ba dokonca aj v niektorých druhoch slaniny.

Používanie náhrad cukru tiež neprináša mnoho prospechu. Umelým sladidlám a koncentrovanej fruktóze* sa v USA pripisuje zvýšený nárast psychických porúch.

* Väčšina priemyselne získanej fruktózy v skutočnosti nepochádza z ovocia, ale z kukuričného alebo zemiakového škrobu.

Účinky saracénskej šťavy poznali už aj križiacke výpravy. Od tých čias sa stal cukor doslova zbraňou potravinárskeho priemyslu. Skutočnosť, že náš mozog si na cukor dokáže vytvoriť závislosť, využil vo svoj prospech. V obchodoch nikdy predtým nebol taký široký sortiment sladkostí, ochutených nápojov a sladkého alebo slaného pečiva – výroba takýchto produktov je veľmi lacná. Mnohé reťazce z dôvodu zabezpečenia väčšieho odbytu dopekajú výrobky priamo v predajniach. Šírenie sladkej vône je jedna zo stratégií väčšieho odbytu.

Možno ste na polceste a práve rozmýšľate ako začať svoj nový životný štýl. Tu nájdete malý ťahák na začiatok>>

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre
  1. Zuzy píše:

    Monika mne sa článok páči. Veľa ľudí ako to vnímam ja od kamošiek a kamošov si stále neuvedomujú, že keď je niekde napísané light alebo niečo podobné neznamená to bez cukru tak ako si písala ty s kamoškou. Vďaka za článok. 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov