scd dieta

Chudnutie bez JOJO efektu

Ak chce niekto naozaj navždy schudnúť, potrebuje vedieť, prečo dochádza v jeho tele k hromadeniu tuku. Sami dobre viete, že zníženie príjmu a zvýšenie výdaja energie proste nefunguje. Môžete si zmenšovať porcie koľko chcete, aj tak vám telo dáva jasne najavo, že je hladné. A to nielen tak, že reálne pociťujete hlad, ale aj tým, že ste celkovo unavení. Telo sa nízkemu príjmu bráni a vytvára si ďalšie tukové zásoby.

Dokonalé trávenie

Podmienkou dodania energie a výživy bunkám je dokonalé trávenie. Ak tráviaci systém nefunguje správne, začne sa v tele hromadiť nestrávená potrava. Nedokonale rozložená potrava je pastvou pre "zlé" črevné baktérie a telo sa zaplavuje toxínmi.
Predstavte si to takto: ak niekto na výrobnej linke urobí chybu na začiatku, ten na konci už nemá šancu chybu napraviť a nech sa snaží akokoľvek, vznikne nepodarok, ktorý skončí niekde v odpadkoch.
S našim trávením je to rovnako, ak žalúdok nedokáže správne rozložiť potravu (signálom je: ťažoba, únava po jedle alebo grganie zo zápachom jedla - paprika, cesnak, neschopnosť stráviť mastnejšie jedlo a iné sprievodné znaky), potom je narušený celý proces. Telu sa nedostáva kvalitná výživa a aj napriek tomu, že jete, signalizuje nedostatok formou neustáleho hladu.

Nevhodné potraviny

Ďalším dôvodom priberania je konzumácia nevhodných potravín, ktoré neposkytnú telu dostatok živín. Sú to tzv "prázdne potraviny" bez nutričnej hodnoty: rafinované, homogenizované, upravované potravinovým priemyslom, ktorý do nich navyše pridáva potajomky cukor a éčka. Všetky výrobky z múky, aj mäsové výrobky s obsahom múky, sóje, kukuričného škrobu a hlavne cukru vo všetkých podobách.
Telu chýbajú výživné látky. Aj napriek tomu, že má nadváhu, je vlastne podvyživené. Nedostatok hlavných zložiek potravín ako bielkoviny, sacharidy zo zeleniny, tuky, vitamíny a minerály sa prejavia rôzne: napríklad vyčerpanosťou, úbytkom energie, nezáujmom o fyzickú aktivitu, malátnosťou, náladovosťou, neustálou chuťou na sladké alebo striedanie chutí.

Hormóny

Málokto vie, že hormóny sú v tomto procese alfou a omegou. Vysoký podiel inzulínu v krvi a rezistencia leptínu (hormónu nasýtenia) má priamu súvislosť s tým, že sa nemôžeme zbaviť prebytočného tuku  a všetky diéty skončia neslávne. Viac o vplyve hormónov sa dočítate tu>>

Systémový zápal

Máte nadváhu? Máte v tele systémový zápal. Tukové tkanivo je vnímané ako samostatný endokrinný orgán, ktorý produkuje celú radu rôznych biologických aktívnych prenášačov. Tukové bunky sú preplnené, čím sa zároveň poškodzujú - imunitný systém pracuje na ich oprave a tým sa vyčerpáva - zápal sa prehlbuje.
Čím viac máte telesného tuku, tým viac zápalových zlúčenín môžu vaše tukové bunky vylučovať. V tomto procese je obzvlášť aktívný brušný tuk. Viac o systémovom zápale nájdete tu>>

Stres

Či si to priznáme alebo nie, stres je veľkým hráčom. Ovplyvňuje náš tráviaci trakt, imunitu, hormóny aj črevnú mikroflóru. Častokrát sa bojíme urobiť niečo také veľké a zmeniť svoj životný štýl. Okrem toho nás v živote stresujú aj bežné denné výzvy. Aj u mňa to tak bolo, pokým som nenatrafila na Porozumenie ľudskej mysli. Učenie, ktoré vás nekritizuje, že robíte niečo nesprávne alebo že sa nemáte dosť radi. Ukážem vám ako to "naše myslenie" naozaj funguje a tým vyriešite všetky doteraz nezodpovedané otázky. Porozumením ľudskej mysli sa život zjednoduší, zo života zmizne nedorozumenie, chaos a neistota. Viac tu>>

Ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu?

rýchle a zdravé chudnutie

Výsledok systémového zápalu

Nečakajte, že vám pomôžu lieky na chudnutie alebo prístroje, propagované super potraviny, detoxikácia, liposukcia alebo čaje na chudnutie. Pochopenie celého procesu trávenia a výber správnych potravín naštartuje celý proces prirodzenej výživy. Umožní správne vstrebávanie živín a dokonalé vylučovanie – detoxikáciu, vrátane vylúčenia prebytočného tuku.

Veď načo by si naše telo robilo tukové zásoby? Nie sme predsa medvede, že sa potrebujeme zásobiť na celú zimu. Náš organizmus je dokonalý, prijíma len toľko potravy, koľko potrebuje. Každý pocíti stopku, keď má dosť - chyba je v nesprávne zvolených potravinách - nič viac.

Zabudnite na vyhadzovanie peňazí za predražené doplnky výživy, lieky, akékoľvek zákroky, náročné programy, detoxy a ďalšie nezaručené prostriedky.

Dôležité je vedieť:

 • ktoré potraviny nás vyživujú a ktoré nás zaťažujú

Zabudnite na diétu, zvoľte si zmenu životného štýlu!

SCD (The Special Carbohydrate Diet) ponúka riešenie. Je to špeciálna výživa zameraná na obnovu činnosti tráviacej sústavy a vytvorenie priaznivej črevnej mikroflóry>>

V názve je síce slovo diéta, ale ja by som to diétou nenazvala, pretože si pochutnávate na výživných jedlách, bez obmedzovania veľkosti porcií a tiež počtu jedál za deň. S manželom sme sa zhodli, že nikdy predtým sme tak skvele nejedli. Výsledkom tejto účinnej diéty je  

 • pomerne rýchle a zdravé chudnutie
 • organizmus nehladuje, pretože dostáva správne potraviny
 • telo odbúra len tuk, nestratíte svalovú hmotu
 • dáte si do poriadku trávenie, imunitu, črevá
 • telo je vyživené
 • vráti sa vám energia, radosť zo života
 • telo sa prirodzene detoxikuje
 • zlepší sa aj psychika
 • naštartuje sa chuť do fyzickej aktivity
 • pri tejto diéte netreba začať s cvičením a nútiť sa do neho, akonáhle sa telo zbaví záťaže, vo forme tuku a toxínov, dostanete chuť na športové aktivity.

Zabudnite na počítanie kalórií, glykemického indexu, znižovania porcií jedla, chrúmanie surovej zeleniny a tvrdý tréning. Riešením je úprava trávenia, zníženie zápalov a hormonálna rovnováha. Všetko dosiahnete za pomoci správnej skladby jedálneho lístka a sprievodcu S jedlom rastie chuť>>

Paleo raňajky

Paleo stravovanie - 2. časť RAŇAJKY

„Raňajkuj ako kráľ. Obed si rozdeľ s priateľom a večeru prenechaj nepriateľovi.“ Paleo raňajky sú presne v duchu tohoto starého…

Celý článok
paleo kurz

Paleo kurz - prečo sa zúčastniť?

Paleo kurz je skvelý zážitok, a tiež malé dobrodružstvo! Pár kvalitných surovín sa v priebehu pár minút zmení na…

Celý článok
nizkosacharidove stravovanie

Jan Vyjídák - nízkosacharidové stravovanie z pohľadu klinických štúdií

Jan sa vďaka svojmu kamarátovi začal zaujímať viac o stravovanie. Knihu, ktorú mu vtedy požičal ho podnietila…

Celý článok