Prečo SCD nefunguje?

SCD (The specific carbohydrate diet) má vo svete obrovský počet priaznivcov. Jej popularitu nevytlačili ani novodobé, modernejšie nízkosacharidové diéty ako Lowcarb, či Keto, ktoré sú postavené na veľmi podobných princípoch.

SCD má oproti ostatným nízkosacharidovým diétam, ktoré sľubujú predovšetkým chudnutie, niečo zásadné navyše. Disponuje teóriou, že vďaka nastoleniu rovnováhy v črevnej flóre sa vyriešia zdravotné problémy takmer každého druhu.

Je to naozaj tak? Skúsme sa spoločne zamyslieť, či takéto zjednodušené teórie môžu reálne fungovať.

Čo je SCD?

The specific carbohydrate diet (Diéta špecifická sacharidmi) je stravovanie, ktoré vylučuje zo stravovania všetky polysacharidy, všetky druhy sladidiel (akcepotovaný je len med), škroby a nestráviteľnú vlákninu. Podľa autorky Ellain Gottshall  človek polysacharidy nedokáže tráviť a preto dochádza v črevách k rozmnožovaniu patogénnych baktérií. Autorkou SCD venovala tomuto výskumu niekoľko rokov a svoje poznatky zhrnula do knihy Breaking the vicious cycle (Prelomenie začarovaného kruhu),

Dobré verzus zlé

Na stránkach propagujúcich tento životný štýl, je uvedené, že rovnováhu dosiahneme vtedy ak „vyhladujeme“ zlé baktérie – prestaneme im „posielať“ výživu v podobe problematických a nestráviteľných polysacharidov. V praxi to znamená, stravovanie bez obilnín a výrobkov z nich, škrobnatých hľúz, niektorých strukovín a sladidiel. Presný zoznam je možné získať tu>>

Pre tých, ktorí si túto informáciu prečítajú, to znie ako objavenie chýbajúcej skladačky do mozaiky zdravia. Je to najmä preto, lebo sme si (väčšinu cez reklamy z médií) spojili informáciu, že črevná mikroflóra rovná sa dobrá imunita a dobrá imunita rovná sa dobré zdravie.

Položme si otázku: Sú baktérie v črevách jediným faktorom zodpovedným za zdravie? Človek s elementárnym vzdelaním biológie vie, že určite to tak nemôže byť.

Ak by sme v dnešnom článku vynechali zmienku o rovnako dôležitých faktoroch, ktorými sú fyzická aktivita, spánok, duševné zdravie a zamerali sa len na jedlo, tak to by malo spĺňať minimálne tieto aspekty:

  • Vysoké nutričné hodnoty ( vysoký obsah vitamínov a minerálov)
  • Správna výška esenciálnych živín (bielkoviny a tuky)
  • Udržiavanie správnej hladinu glukózy (môžete mať priveľa sacharidov aj v rámci povolených potravín , stres tiež navyšuje hladinu glukózy)
  • Absencia potravín, ktoré sa podieľajú na vzniku priepustného čreva >>
  • Nemalo by obsahovať stimulanty: alkohol, kofein, stimulanty v doplnkoch

Poďme si spoločne rozobrať niektoré body podrobnejšie. Vyhnete sa tak chybám, ktoré som na začiatku robila aj ja.

Najčastejšie chyby pri SCD

Chyby, ktoré uvediem, platia rovnako aj pre iné nízkosacharidové diéty ako Paleo, Paleo primal, Low Carb, Keto, dokonca aj Carnivore (mäsožravci).

  • 1. Priemyselne spracované potraviny

SCD sa drží pravidla: Vyradiť priemyselne spracované potraviny!
Autorka pri vydaní svojej knihy (1996) zrejme ani netušila, ako veľmi budú ľudia dnešnej doby vynaliezaví. Namiesto z obilných zŕn začnú vyrábať múku z banánov, tapioku (maniok, cassava), zemných mandlí, zo strukovín, orechov, olejnatých semien, a to len preto aby uspokojili svoju túžbu po chlebe. Túžba a chuť ale nemusí vždy znamenať aj správne rozhodnutie.

Myslite na to, že akákoľvek úprava mení vlastnosti potravín a znižuje celkovú nutričnú hodnotu jedla. Zaradenie nízko nutričného jedla „zaberá miesto“ potravinám s vysokou nutričnou hodnotou a zároveň preťažuje organizmus vydávaním energie na vylúčenie týchto „zbytočností“ pre organizmus.

Pri chronických ochoreniach má naozaj veľkú váhu kvalita potravín, podrobné informácie nájdete v tomto článku>>

  • Škrob

Väčšina ľudí pochopí koncept SCD a dokáže cukor a obilniny vyradiť, ale len málokto si uvedomí alebo precízne naštuduje, že medzi polysacharidy patria aj pseuodobilniny (amarant, čirok, quinoa, pohánka, tef), semená tráv ako je psylium a aj škrobnaté hľuzy. Najlepšie to vystihuje úryvok z knihy Dr. Natasha Campbell, ktorá si SCD zobrala ako základ pre liečbu pacientov so syndrómom trávenia a psychológie ( GAPS – Gut and psychology syndróm)

Natasha Cambell

„Všetky obilniny  a niektoré podzemné hľuzy (zemiaky, sladké zemiaky, slnečnica hľuznatá (topinambur), maniok, (tapiok, cassava) sú veľmi bohaté na škroby. Škroby sa skladajú z obrovských molekúl so stovkami monosacharidov spojených do dlhých reťazcov s mnohými konármi. Trávenie škrobov si zo strany tráviacej sústavy vyžaduje dosť veľké úsilie a zdá sa, že dokonca aj u zdravých jedincov, vďaka tejto komplexnej štruktúre, prejde množstvo škrobu nestráveného. Nestrávený škrob je výborným zdrojom potravy pre patogénnu flóru v črevách, podporujúc jej rast a produkciu toxínov.“

  • Orechy

Keď som začínala s SCD, orechy som nejedla. Bola som alergická na všetky druhy. Vtedy som to považovala za akýsi handicap. Ukázalo sa však, že to bol výhoda, nakoľko konzumácia orechov prináša so sebou mnohé riziká. Od vysokého obsahu oxalátov, lektínov až po obsah nevhodných tukov. Nakoľko:
– Orechy po zbavení obalu podliehajú okamžitej oxidácii
– Pri vysokých teplotách sa menia tuky v orechoch na nebezpečné transmastné tuky (jedná sa o nahrádzanie múky mletými orechmi).

Rozsiahly článok o orechoch, semiačkach, jadrách nájdete tu>.

  • Omega 6 a omega 3

Ak už máme hovoriť o nastolení rovnováhy, tak okrem rovnováhy v črevnej flóre, je nutné pozrieť sa na rovnováhu omega 6 a omega 3 mastných kyselín. Prevaha omega 6 mastných kyselín je spájaná so zápalom. 

Ako vieme v našej strave prevládajú omega 6 mastné kyseliny. Ukazuje sa, že pomer bežnej populácie je okolo 15:1 a niekedy oveľa vyšší. (Videla som to aj na testoch v súvislosti s doplnkom Omega 3 od f. Zinzino).

PS: Najlepšie s príjmom omega 3 sú na tom Inuiti, strava ktorých pozostáva prevažne z vysokotučných rýb.

Správny pomer omega 6 a omega 3 mastných kyselín je 3:1. Na dosiahnutie rovnováhy nie je potrebné užívať omega 3 v doplnkoch. Oveľa efektívnejšie je znížiť alebo v niektorých prípadoch (chronické a autoimunitné ochorenia) úplne vylúčiť konzumáciu potravín s prevahou omega 6.

Prevahu omega 6 mastných kyselín obsahujú tieto potraviny: hydina, orechy, jadrá a semená, oleje zo semien.

  • Tuky

Mastné kyseliny sú súčasťou tukov a tuky sú pre náš život nevyhnutné (esenciálne). Niektorí SCDčkári ale v strave tuky obmedzujú, prípadne používajú nesprávne druhy, čo môže spôsobiť stratu celkovej energie, podieľať sa na zhoršení trávenia a rozšírenia zápalov.

Na tomto mieste musím zvlášť pripomenúť  dôležitosť tukov. Tuky by mali tvoriť primárny zdroj energie a preto je dôležité vedieť ktoré konzumovať a tiež ako si správne nastaviť ich dennú potrebu.

Odporúčané tuky nájdete v dokumente Ako začať protizápalové stravovanie, ktorý je umiestnený v spodnej časti článku.

  • Správna výška makroživín

Určite sa vám už stalo, že vás zastavil policajt a vytkol vám nejaký dopravný priestupok o ktorom ste ani nevedeli, že existuje. Dostali ste jednoznačnú odpoveď: „Neznalosť zákona neospravedlňuje!“

Pri stravovaní je to obzvlášť citlivá záležitosť, nakoľko pokiaľ neustále porušujete pravidlá, a ani o tom neviete, môže sa ľahko stať, že očakávané výsledky neprídu. Veľmi dôležité je mať dobre nastavený denný príjem makroživín (hlavne bielkovín a tukov) a samozrejme zamerať sa na ich kvalitu!

Pretože, tak ako nie je dobré bielkovinami a tukmi šetriť, tak tiež nie je dobré to s nimi preháňať. Rovnako tak podceňovať ich kvalitu.

Rozsiahly článok o správnom nastavení pomeru živín nájde tu>>

Dôveruj ale preveruj

Príbeh matky, ktorá pomocou SCD vyliečila svoju dcérku z ulceróznej kolitídy je fascinujúci a vzbudzuje nádej. Priznám sa, že ja som tiež uverila tomuto rozprávkovému príbehu so šťastným koncom. Myslela som si, stačí „poraziť“ tie zlé baktérie a dosiahnuť rovnováhu v črevnej flóre.

Našťastie ako sa hovorí, nezaspala som na vavrínoch a išla som ďalej. Skúmala a preverovala informácie, a to hlavne u lekárov, ktorí sa zaoberajú vplyvom jedla na autoimunitné ochorenia.

Samozrejme, základný koncept SCD nezatracujem. Mnoho vecí sa týmto stravovaním vyriešiť dá. Určite však nie autoimunitné ochorenie, ako to sľubujú niektoré stránky propagujúce SCD.

Vzhľadom na moje doterajšie skúsenosti SCD odporúčam najmä v prípadoch prevencie alebo ako „ľahký štart“ pred prechodom na protizápalové stravovanie.

Protizápalové stravovanie je ideálna voľba ako sa vyhnúť chybám, ktoré som spomínala v článku a ponúkam ho zdarma. V priloženom súbore nájdete aj vzorový jedálniček>>

Rovnako ako dopravná premávka aj výživa má svoje pravidlá a obzvlášť tá, ktorá sľubuje návrat zdravia.

Ja za seba môžem len potvrdiť, že pravidlá sa oplatí dodržiavať 🙂

Ako začať protizápalové stravovanie
Ideálna príručka zdarma

Článok nereprezentuje lekárske alebo iné zdravotnícke postupy a názory.

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre
  1. Maťo píše:

    Dobrý deň,
    Veľmi v tomto článku nevysvetľujete hlavný rozdiel medzi SCD stravovaním a nízkosacharidovými spôsobmi stravovania (keto, apod.), a tým je povolenie monosacharidov (ovocia a medu). Ostatné spomínané veci si v podstate medzi SCD a napr.keto vlastne ani neodporujú, ale tento rozdiel je prakticky asi jediný zásadný
    Ako to teda je? Prečo práve také zdravé potraviny akými sú jablko, banán, atď., tak veľmi vadia? V čom je ten ich obsah glukózy s fruktózy až taký zlý, že tak prebije všetky ich ostatné zdravotné benefity?
    Ďakujem
    Maťo

    • Monika Komorášová píše:

      Ahoj Maťo, ďakujem za komentár a odpoveď rozdelím na časti:
      1. Nevysvetľujem rozdiel medzi SCD, nakoľko v tomto článku nešlo o vyzdvihnutie rozdielov ale naopak vidím tam vysokú zhodu a zároveň robenie rovnakých chýb (je tam zmienka v článku, že chyby, ktoré uvádzam platia aj pre iné nízkosacharidové diéty). Ide hlavne o nahrádzanie pečiva, zaraďovanie dezertov z náhradnej múky, nesprávne tuky a nastavenie makronutrientov, atd
      2. Čo sa týka monosacharidov, toto považujem zo strany SCD ako veľmi jednostranný a nevedecký pohľad. Zjednodušene – tiež ovplyvňujú hladinu glukózy ako ostatné sacharidy a okrem toho fruktóza má tiež veľmi veľa negatív – odporúčam prečítať celý článok na túto tému: Ovocie, https://monikakomorasova.sk/ovocie-smoothie-stavy-a-fruktoza/
      3. Tiež k fruktóze mám veľmi rozsiahly článok v súvislosti s vit. D https://monikakomorasova.sk/vitamin-d-poznate-skutocnu-pricinu-jeho-nedostatku/ V prípade ďalších otázok rada odpoviem.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov