Aký je rozdiel medzi AIP, SCD, GAPS, paleo, WHOLE30, LCHF a protikvasinkovou diétou?

SCD diéta, paleo alebo WHOLE 30? Neviete čo znamenajú skratky AIP, GAPS a LC? Počuli ste už o Keto alebo protikvasinkovej diéte, ale vôbec neviete, ktorá je tá najvhodnejšia pre vás? Pripravila som prehľad, na základe ktorého sa rýchlo zorientujete.

Spoločným znakom uvedených diét je výrazné zníženie zápalových procesov v tele. Ich dosiahnutie je možné pri výraznom zvýšení obsahu tuku a znížení podielu sacharidov v jedle. Telo sa tak prepne na oveľa efektívnejší spôsob využívania energie z tukov.
Takéto stravovanie má mnoho benefitov:
– nedochádza k výkyvom hladiny cukru v krvi a prepadom energie počas dňa
– upraví sa trávenie a vylučovanie
– vyformovanie postavy, zlepšenie pleti a celkové omladnutie
– zlepšenie fyzickej kondície
– psychická a hormonálna rovnováha

SCD diéta

Jeden z prvých, ktorý sa vydal cestou opravy škôd napáchaných nevhodným stravovaním bol Dr. Haas. Liečil detských pacientov s tráviacimi problémami. Všimol si, že trávenie mäsa a tuku im problém nerobí, ale určité druhy sacharidov áno. Jeho teória o vylúčení zložitých cukrov (disacharidov a polysacharidov) z jedla pre pacientov s tráviacimi problémami bola uznaná v roku 1952 aj v medicínskych kruhoch. Tento spôsob výživy sa nazýva The Special Carbohydrate Diet (SCD). Jeho prácu ďalej rozvinula Elaine Gottschall – bunková biologička, ktorá na základe svojich výskumov spracovala presný zoznam potravín zameraných na zharmonizovanie črevnej flóry a teda vhodných pre SCD diétu. Viac tu>>.

GAPS diéta

Súvislosti medzi zlým trávením a psychologickými reakciami svojich pacientov si všimla aj neurologička Dr. Natasha Campbell. Zameriava sa na deti s ADHD, ADD, Dyspraxia, Dyslexia, Autizmus, depresie a iné neurologické poruchy. V skutočnosti ide o SCD diétu, o ktorej vo svojej knihe rozpráva a vyjadruje sa – nie je potrebné nič vymýšľať, ak je už raz niečo účinné vymyslené. Skratka GAPS vyjadruje súvislosť medzi poruchou trávenia a psychologickými reakciami – Gut and Psychology Syndrome. Samozrejme svoje vedomosti rozvíja ďalej- na základe svojej klinickej praxe.

Vysokosacharidové jedlá, ktoré z jedálnička vyradíme.

Skrátený zoznam vysokosacharidových potravín

Paleo

Možno ste sa už stretli s výživovým smerom paleo  (strava jaskynného človeka). Je to stravovanie, ktoré je podmienené prírodou. Jej základy vychádzajú z paleolitickej doby, ktorá trvala 2,6 miliónov rokov, pokým ju pred približne 10 tis. rokmi nenahradilo poľnohospodárstvo. Teória tvrdí, že naše gény sa za tých 10 tisíc rokov nezmenili a to znamená, že moderná, priemyslovo vyrábaná strava nám nevyhovuje.

Paleo má niekoľko podôb a my si povieme o 3 základných.

Klasické paleo – jedálniček zložený zo všetkých druhov zeleniny a ovocia, mäsa, rýb, vajec a zdravých tukov –  živočíšne + olivový  a kokosový tuk, ghee, orechy, avokádo.

Paleo pre autoimunitu – z klasického palea sú vynechané orechy a solanínová zelenina (paradajky, paprika, zemiaky, baklažán).

Paleo primal – ku klasickému paleu sú pridané mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku (kyslomliečne produkty, maslo, smotany, tvrdé syry)

Protagonisti: Princípy paleolitickej výživy sformuloval v roku 2002 profesor Dr. Loren Cordain, ďalšími známymi protagonistom sú maratónec Mark Sisson a Rob Wolf.

Vyššia forma palea – IF (intermittent fasting) – informácie budú v nasledujúcom článku.

WHOLE30

Na základe týchto poznatkov bola napísaná aj kniha Jedlo na prvom mieste od Melissy a Dallasa Hartwigových. Ich program WHOLE30 vyskúšalo s úspechom už milióny ľudí. Ako naznačuje názov počas 30 dní sa praktizuje klasické paleo, bez mliečnych výrobkov, pri ktorom sa má dosiahnuť odvyknutie od nesprávnych stravovacích návykov a zbavenie sa „cukrového démona“.

LOWcarb

Veľmi rozšírenou a obľúbenou diétou za účelom chudnutia je LC – LOW CARB. Alebo aj LOW CARB HIGH FAT (málo cukru veľa tuku). LC sa riadi striktným rozdelením potravín.
Vylúčené vysokosacharidové potraviny: obilniny, strukoviny, ovocie- aj sušené, povolené je len bobuľové. Povolená občas: mrkva, zeler, červená repa, petržlen a sladké zemiaky (zelenina s vyšším obsahom tuku). Povolené sú mäso, ryby, vajcia, orechy, živočíšne tuky, maslo, kokosový a olivový olej, vysokotučné mliečne výrobky. Sladidlá: erythritol, xilitol, stévia. Priaznivci LC si zostavujú jedálniček tak, aby splnili denné množstvo prijatých sacharidov. Podľa výšky sacharidov prijímaných počas dňa sa LC rozdeľuje na:

Ketogénna diéta – príjem sacharidov do 50 g na deň. Táto diéta je odporúčaná autorom známych bestsellerov Pšeničný mozogZdravý Mozog– neurológom Dr. Davidom Perlmuterom, ako prevencia a liečba neurologických ochorení. Pri prepnutí do ketózy organizmus začína ako hlavný zdroj energie vyrábať ketóny – hlavnou stavebnou látkou pri tomto procese je tuk. Preto všetky obdobia bez prísunu potravy (napr. spánok), alebo obdobia zvýšeného energetického výdaju (šport) budú automaticky spotrebovávať vaše tukové zásoby. Jej praktizovanie si vyžaduje viac vedomostí o danom spôsobe stravovania, pričom je potrebné dodržiavať určité pravidlá. (viac info na dotaz>>)

Nízkosacharidová diéta – príjem sacharidov medzi 50 a 80 g na deň

Cukrfree – príjem sacharidov medzi 80 až 100 g na deň.

PS: Existuje aj takzvané nepochopené paleo, SCD alebo WHOLE30 pri ktorom si ľudia vyrábajú náhrady pečiva a dezertov z orechových múk a k mäsu jedia len surovú zeleninu a konzumujú príliš veľké množstvo ovocia. Viac o chybách pri niektorom z protizápalových diét nájdete tu>>

Protikvasinková diéta

Na premnožení kvasiniek a plesní v organizme sa podieľajú faktory: vysoký príjem sacharidov, stres a užívanie liekov. Lieky zničia veľkú časť benefičnej črevnej flóry, ktorá potom nie je schopná svojej funkcie. Najrozšírenejšou kvasinkou je Candida albikans, ktorá spôsobuje tráviace ťažkosti, nadúvanie, neovládateľnú chuť na sladké, pliesne na nechtoch a koži a gynekologické problémy. Protikvasinková diéta je založená na vynechaní vysokého podielu sacharidov. Je totožná s klasickým paleo, prípadne autoimunitným protokolom. Vynecháva sa aj kvasená zelenina. Ovocie je možné v minimálnych množstvách. Vysokosachariové druhy zeleniny (batáty, dyňa, koreňová zelenina) sa zaraďujú občas. Žiadne sladidlá nie sú povolené! Odporúčaná doba dodržiavania je 3 mesiace.

Autoimunitný protokol (AIP)

Výživový smer zameraný na prevenciu, zmiernenie až vymiznutie príznakov autoimunitných ochorení. Má presne vyšpecifikovaný program, ktorý okrem stravy zahŕňa aj ďalšie faktory. Viac o autoimunitnom protokole nájdete tu>>

Ako vidíte, rozdiely sú minimálne. Nech si vyberiete ktorúkoľvek cestu, postupne sa dopracujete k veľmi úspešným výsledkom. Úprava stravy však nefunguje ako zázračné pilulky. Organizmus, ktorý je roky zanedbávaný, potrebuje určitý čas aby sa opäť zregeneroval.
Verím vám, že začiatky zmeny stravovania môžu byť ozaj náročné: plánovanie, nákupy, varenie, jedlo do práce, školy.Preto som pre vás pripravila pravidelné kurzy. Naučíte sa na nich ako teóriu previesť do praxe a ovládnuť skratky, aby ste zbytočne netrávili veľa času v kuchyni. Viac tu>>

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov