RAŇAJKY – 10 super tipov

„Raňajkuj ako kráľ. Obed si rozdeľ s priateľom a večeru prenechaj nepriateľovi.“

Paleo raňajky sú presne v duchu tohoto starého hesla. Doprajme si jedlo kráľovské, čo znamená bohaté na živiny (nutrienty). Poďme sa pozrieť, čo presne to znamená.

Staré zvyky

Náš zvyk jesť chlieb s niečím je v nás veľmi silne zakorenený. Aj moderné cereálne raňajky sa stali obľúbené. V dnešnej dobe, kedy sa počíta každá ušetrená sekunda, je to naozaj výhodné. Dôvodom je expresná príprava, ale to je asi tak všetko.

Už v úvodnom článku o nakupovaní som písala, že je potrebné zmeniť uhol pohľadu. Neplatí to len pri nakupovaní, ale aj pri zostavovaní jedla. Tu sú hlavné rozdiely:

Štandardný stravník sa na jedlo pozerá ako na hmotu, ktorá má zaplniť žalúdok a aby mu v bruchu „nešvŕkalo“. Paleo stravník pozerá na výživovú hodnotu potravín, ktoré si dá na tanier. A tu sa ľahko môže stať, že paleo raňajky sa vôbec nepodobajú štandardným raňajkám. Ani obsahom taniera a ani časom, v ktorom sa jedlo podáva.

Paleo raňajky

paleo raňajky

Možno vám to hlava neberie a pýtate sa: má to ešte niečo spoločné s raňajkami? Ak sa vám raňajky spájajú s croissantom, vianočkou alebo miskou cereálií, netrápte sa s tým – nechajte to tak. Hlavu netreba silou mocou presviedčať. Urobte to napríklad takto.

Paleo tanier je  zložený zo základných potravín (rôzne kombinácie mäska, vajec, rýb so zeleninou) a kľudne si ho nazvite ako 1. jedlo alebo len jedlo. Podľa mňa je tento názov oveľa výstižnejší, pretože pravdepodobne, tak ako ja, prestanete byť závislý na odporúčaniach iných. Poznáte to: Raňajky sú základ. Keď nebudeš raňajkovať – priberieš. Bez raňajok ti to nebude myslieť, atď…

Výhodou je jesť podľa svojich potrieb

Urobíte si svoj vlastný režim. Najete sa vtedy, keď budete hladný a možno jesť ráno vôbec nebudete potrebovať (aj keď sa to odporúča). Na paleo stravovaní je úžasné práve to, že vás prestane ovládať vlčí hlad a väčšina stravníkov postupne prechádza na dve alebo dokonca jedno jedlo denne, pretože sa najeme dosýta prostredníctvom jedného jedla plného plnohodnotných potravín. Moderne sa tomu hovorí prerušovaný pôst>>. No a tu je ďalší bonus navrch. Žiadne raňajky – žiadny stratený čas na ich prípravu.

Paleo raňajky alebo čo konkrétne jesť

Dyňové placky

Dyňové placky

Jedlo zostavené zo základných potravín môže potom vyzerať nasledovne:

Najjednoduchšie je začať s tým, čo už poznáte.  Napríklad vajcia na rôzne spôsoby:

  1. Omeleta so slaninou, varené vajíčka, volské oko so zeleninovou prílohou.
  2. Klobásky z mletého mäsa, domáca slanina, tuniak, treščia pečeň s pridaním zeleniny, listového šalátu alebo kombinovaného šalátu.
  3. Karbonátky, huspenina, mäso z polievky alebo z predchádzajúceho dňa so zeleninou
  4. Nátierky z avokáda, rýb, vajíčok a klasického masla natreté na paprike, uhorke, kolieskach bielej redkvičky, či bielej časti pekinskej kapusty
  5. Vývar so zeleninou + rozšľahané vajce alebo kúsky mäsa.
  6. ROLKY. Do listu hlávkového alebo ľadového šalátu vkladáme: plátky kvalitného dlhozrejúceho syra (kto môže), plátky masla, mäso alebo karbonátky, nátierku, … – výber je na vás. Po naplnení list zavinieme a skonzumujeme.
  7. Placky zo zeleniny s dressingom alebo ako na obrázku v podobe  burgrov>>
  8. Omeleta na masle + ovocie (zvoľte skôr s menším obsahom cukru – maliny, ríbezle, ostružiny, čučoriedky, brusnice, jahody)
  9. Ovocie v kombinácii s orechami (neplatí pre AIP)
  10. Inšpirácie na raňajky uverejňujem každodenne počas januára na INSTAGRAME  a FB stránke CÍTIM SA SKVELE>>

Povolené sú aj vzájomné kombinácie. V praxi to znamená, že na tanier si položíme bielkovinu a k tomu sacharidy vybrané zo základných potravín – viac v tabuľke o rozdelení potravín, ktorú si môžete stiahnuť zadarmo tu Tabuľka Základné potraviny.

Fotku obloženého taniera v štýle Raňajkuj ako kráľ na titulný obrázok som si požičala od Michala Hegra. Už má aj svoj názov „Hegrov tanier“ a to pre svoje veľké porcie. Pri paleo stravovaní sa vôbec veľkostí porcií nemusíte obávať. Zaujímavý rozhovor s ním o tom, ako sa zbavil cukrovky a naučil sa variť nájdete tu>>

Verím, že vás článok a obrázky inšpirovali, a preto ďalšou úlohou MINI KURZU je:

Zostavte si svoje prvé raňajky podľa paleo zásad.

Napíšte mi, či raňajkujete a ak áno, čo to najčastejšie je.

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre
  1. Adriana píše:

    Dobry den! Ja a moj 5r.syn sme na paleo strave 3mesiace. Zacali sme koli zdrav.stavu maleho. Ma atop.ekzem,rozne potrav.intolerancie a HIT. Takze malemu stav sa zlepsil asi o 30perc. Ja som pribrala. A vsetci tvrdia ze pri paleo nie si hladny lenze ja umieram od hladu. Mne jednoducho nestaci maso so zelwninou. Som stale hladna zjedla by som aj to co som nikdy nejedla je mi jasne ze niekde robim chybu a neviem kde. Sunky salamy slaniny nekupujem lebo maly to nesmie. Jeme vsetko domace bez konzervantov. Z ovocia toleruje maly len banany a hrozno Bio.zeleninu mrkvu brokolicu spenat zukinu. Ale vsetko len domace alebo bio takze v zime je to o hubu. Takze budem vdacna ak mi poradite kde robim chybu preco priberam preco som stale hladna a preco syn ma stale zdrav.problemy. dakujem pekne

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň Adriana, situáciu, ktorú opisujete je zložité vysvetliť takto cez komentáre. Dôležité je, že ste začali. Rada sa s Vami spojím a poradím napríklad cez Skype.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov