Sally sa vydávala. Ani pri najväčšej snahe sa jej nedarilo zakryť zmätené pocity. Pod svadobnými šatami totiž ukrývala tenisky s ortopedickými vložkami. Vo svojich 23 rokoch mala neznesiteľné bolesti chodidiel. Vôbec netušila, že za tým môžu byť oxaláty.
Podľa lekárov bola v poriadku. Hľadala spôsob, ako sa zbaviť bolestí, ktoré pretrvávali od jej 13 rokov. Rozhodla sa pre vegetariánstvo. Zapísala sa na Cornell University v Ithaca v New Yorku a špecializovala sa na výživu, prevenciu chorôb a wellness vzdelávanie. Ani tu však neodhalila príčinu svojich bolestí.
Naopak, ako uvádza v rozhovore pre časopis WHAT DOCTORS DON´T TELL YOU (Čo vám lekári nepovedia), problémy sa stupňovali. Celé telo mala stuhnuté, nevedela sa sústrediť, trpela syndrómom dráždivého čreva a veľmi bolestivou endometriózou.
Až pri pátraní po príčinách endometriózy natrafili spolu s manželom na pojem oxaláty. Bolo to na stránke The Vulvar Pain Foundation.
Oxaláty som už v krátkosti spomenula pri antinutrientoch, a tiež pri orechoch. V tomto článku si o nich povieme podrobnejšie. Aby sme pochopili, čomu sa skrátene hovorí oxalát, potrebujeme nahliadnuť do chémie.
Kyselina etándiová ľudovo Kyselina šťaveľová (chemický vzorec HOOC-COOH) je pevná, bezfarebná, vo vode rozpustná, kryštalická látka. Je jedovatá a má leptavé účinky. V prírode sa vyskytuje ako v rastlinnej, tak aj živočíšnej ríši.
– V rastlinách má svoje miesto pri rozmnožovaní a ochrane rastliny pred zničením.
– U cicavcov vzniká ako vedľajšia látka metabolizmu.
Kyselina šťaveľová má schopnosť viazať sa s rôznymi minerálmi, ako sú sodík, draslík, horčík a vápnik. Tieto vzniknuté zlúčeniny sa obvykle označujú ako oxalátové soli (ďalej len oxaláty). Sodné a draselné oxalátové soli sú rozpustné vo vode.
Naproti tomu, zlúčeniny kyseliny šťaveľovej a vápnika sú nerozpustné. Táto zlúčenina sa volá oxalát vápenatý a vytvára ostré nano a mikro kryštály. Sú to veľmi pevné zlúčeniny (podobné skleneným črepinám), ktoré nie je možné zničiť varením ani inak eliminovať. Tieto drobné mikroskopické kryštáliky sa za určitých podmienok dokážu prichytiť o tkanivá (spojivové, šľachy, kĺby, tráviaci trakt), a tak vznikne oxalátová toxicita.
Neexistuje jeden ukazovateľ, ktorý poukazuje na toxicitu oxalátmi. Asi najznámejšie sú obličkové kamene. (Pri ich rozbore bolo zistená prítomnosť oxalátu vápenatého.)
Toto sú ďalšie z možností:
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že sa nejedná o precitlivenosť alebo alergiu na oxaláty. Ide o ukladanie nano častíc oxalátu vápenatého do tkanív. Tieto majú schopnosť viazať na seba ďalšie mikročastice a zväčšovať sa. Organizmus reaguje na tieto cudzorodé látky väčšinou zápalom.
Oxaláty sa do tela dostanú potravou a tiež nadmerným užívaním syntetického vitamínu C. Vitamín C sa v tele metabolizuje na kyselinu šťaveľovú.
Teda jediné, čo môžete urobiť, je obmedziť ich príjem. Ako najvhodnejšia sa javí LOW OXALATE DIET, čiže stravovanie s nízkym obsahom oxalátov. Znamená to jednoducho minimalizovať tieto potraviny. Pri nízkooxalátovej diéte sa odporúča ich príjem znížiť na 40 – 60 mg denne. Ako prevencia postačí hranica do 150 mg denne. (Príklad: porcia ryže hranicu presiahne 4-násobne).
Ak ste zástancom niektorého z nízkosacharidového stravovania (PALEO, LOWCARB, AIP, KETO), máte z veľkej časti vyhraté. Tieto typy stravovania už neobsahujú niektoré vysokooxalátové potraviny: obilniny, pseudoobilniny a strukoviny. Následne postačí kontrolovať ich príjem. Pri zdravotných komplikáciách dokonca vysooxalátové potraviny celkom z jedálnička vylúčiť.
Biochémia oxalátových solí je málo prebádanou témou. Veda nepozná odpovede na to, prečo je niekto náchylnejší na ich ukladanie v tkanivách.
Existuje tu spojitosť medzi nedostatkom vitamínu B6 a tiež dlhodobým užívaním vysokých dávok vitamínu C.
Oxalátová toxicita je však stopercentne spojená s priepustným črevom.
Lekárska veda tiež nepozná bezpečný prostriedok na testovanie výšky oxalátu v tele.
Prakticky zostáva otestovať sa sám. Pozrieť sa detailne na to, čo konzumujete. Urobiť si pre seba rozbor, či nie je vaše stravovanie príliš jednostranné a neobsahuje príliš veľa potravín, ktoré obsahujú vysoký podiel oxalátov. V spodnej časti nájdete kompletný zoznam potravín a môžete si ho stiahnuť zdarma.
Úlohou článku nie je odradiť vás od konzumácie špenátu, či ovocia. Mojím záujmom je rozšíriť povedomie o výžive. Poukázať na to, že nie všetko, čo sa považuje za superpotravinu, aj superpotravinou je. (konjakové cestoviny, tapioková múka,…)
Nestačí sa na potravinu pozerať jednostranne a vyzdvihovať jej prínos, napríklad z dôvodu často vymyslených účinkov. Pri správnom rozhodovaní je potrebné mať objektívne informácie.
Chápem, že nie všetci majú záľubu v študovaní poznatkov o výžive. Pre tých mám pripravený produkt: Skutočné keto stravovanie, ktorý zodpovedá kritériám nízkooxalátového stravovania.
Sally k ceste za zdravím urobila ešte veľa chýb. Jej informácie o oxalátoch boli spočiatku len čiastočné, vyradila mangold, ale stále jedla množstvo jedla, ktoré obsahovalo oxaláty: zrná, výrobky zo sóje, veľa sladkých zemiakov a ovocia. V snahe znížiť toxicitu prešla na vegánstvo.
Pridali sa problémy so štítnou žľazou a spánkom. V centre spánku jej zistili, že počas noci sa 29-krát zobudí. Navštívila chiropraktikov, akupunkturistov, bylinkárov, homeopatov a obrovskú sieť alternatívnych liečiteľov. Nič nefungovalo.
Až neskôr si pospájala súvislosti s nevhodným stravovaním a vysokým príjmom oxalátov. Ich vyradením a úpravou stravovania došlo k extrémnemu zvratu.
Dnes je Sallay K Norton najuznávanejšou odborníčkou USA v oblasti výživy. Výskumu sa venuje 35 rokov. Jej srdcovka sú oxaláty. Je členkou Katedry sociálneho a behaviorálneho zdravia na Virgínijskej univerzite vo Virgínii (VCU).
Všetky podrobné informácie o oxalátoch nájdete na jej stránkach. Pre rýchle zorientovanie som pripravila zoznam základných potravín podľa obsahu oxalátov. Stiahuť si ho môžete ZDARMA kliknutím na tlačítko „Stiahnuť“
Zdroj: https://sallyknorton.com/, https://regepi.bwh.harvard.edu
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.
Dobry den, ako sa da zmerat/zistit vyska oxalatov v tele a ci dochadza k ich prekrocenie? Standrdne laboriatoria to neuvadzaju ako parameter na detekciu.
Dakujem,
Peter
Dobrý deň, uvádzam to v článku. Neexituje spoľahlivé meranie výšky oxalátov v tele. Jediným riešením je strava, ktorá neobsahuje žiadne oxaláty, týmto sa potvrdí/resp. vyvráti, či spôsobené čažkosti boli/neboli spôsobené oxalátmi.
Môžem vás uistiť, že po správne nastavenom jedálničku a teda bez akýchkoľvek rastlín, problémy u 97% ľudí zmiznú.
Existuju aj nejake rozsiahlejsie informacie o tom Vitamine C, prosim ? Pytam sa preto, lebo uzivam Vitamin C uz dlho a v davkach ktore radsej ani nebudem konkretizovat, preto ma to zaujima.. Dakujem
Myslím, že existujú ale žiaľ nenavediem Vás na niečo konkrétne.
Dobrý deň,
ako dlho je potrebné užívať prísnu protioxalátovú diétu, aby som vedela, že príčinou mojich problémov sú oxaláty?
odporúčam min. 3 týždne