Stalo sa vám už niekedy, že ste boli vyčerpaní? Cítili ste sa bez energie, bez nálady, no skrátka, „so silami na dne“?
A v tom to prišlo: dostali ste chuť na sladké! Bez rozmýšľania ste zamierili na známe miesto a vytiahli obľúbenú dobrotu. Nie vždy však prišiel želaný výsledok v podobe návratu energie.
Chceli by ste sa dozvedieť, čo znamená tento signál? Prečo po námahe fyzickej, psychickej alebo pri strese dostaneme chuť na sladké?
Podľa teórie piatich elementov uvoľňuje pečeň. Viac sa dočítate tu>>
Zo všetkých chutí jednoznačne prevažuje. Nie je to náhoda, veď od narodenia pijeme sladké materské mlieko. Takmer všetky prirodzené* potraviny majú sladkú chuť.
Tepelne upraveným ovocím a najmä zeleninou so svojou sladkou chuťou prechádzame v detstve na tuhú stravu. Neviem ako dnes, ale v minulosti, keď bolo dieťatko nepokojné, dostalo cumlík namočený v mede.
Čo to všetko znamená? Iba to, že mať chuť na sladké je úplne prirodzené. Nezabúdajte, že naše telo je dokonalé. Týmto nám dáva signál, aby sme sa opäť dostali do rovnováhy, ktorá nám je vlastná. Ak sme napätí, potrebujeme sa uvoľniť. Ak sme vyčerpaní, potrebujeme doplniť energiu a ak sme vystresovaní, potrebujeme sa „dať do pohody“.
Určite tušíte, že klasické sladkosti to nebudú. Nielenže sú plné rafinovaného cukru, ktorý nám energiu uberá, ale neobsahujú žiadne výživné látky, ktoré telo po spomínanej námahe potrebuje.
O tom, ako pôsobí na nás táto „prázdna“ strava, sa povenujem v jednom z nasledujúcich článkov.
V minulom článku ste sa dozvedeli o sacharidoch. Preto už viete, ktoré sú pre nás najprirodzenejšie. Monosacharidy ako glukóza a fruktóza z ovocia a zeleniny nám vrátia stratenú energiu veľmi rýchlo.
Ale pozor, ľudská vynaliezavosť nepozná hranice. Koncentrovaná glukóza a fruktóza nie je to isté, čo obsahujú celé plody. Pre náš organizmus je to v skutočnosti veľká záťaž.
Nedá sa to prirovnať ani napríklad ku konzumácii dvoch kg jabĺk naraz. Pretože tie obsahujú predovšetkým vodu a vlákninu. A viete si predstaviť, že cukru pri tom veľkom objeme je minimum. Naproti tomu samotná fruktóza je čistý cukor v koncentrovanej podobe.
Výrobok, do ktorého je pridaná fruktóza, je pre naše trávenie obdobný ako výrobok s klasickým bielym, či iným cukrom.
Preto bude najlepšie, keď siahnete po sladkom ovocí (aj sušenom) alebo zelenine a zabezpečíte si tak spolu s cukrom aj vlákninu, vitamíny, minerály a vodu. Alebo si pripravte dezert, ktorý uspokojí vaše chute, a zároveň vráti stratenú energiu.
Vedeli ste, že aj nedostatok vody náš organizmus častokrát signalizuje chuťou na sladké? Že nie? Tak to vyskúšajte! Ale prosím s nápojom bez pridania nejakej formy koncentrovaného cukru, či fruktózy.
Ak by ste predsa mali chuť na sladený nápoj, urobte si citronádu.
Leto je poriadnou previerkou našich rozhodnutí. Niekedy však konáme ináč, ako by sme chceli. Stáva sa to najmä, ak mávame neodolateľnú chuť na sladké. Nie je to chyba takzvanej slabej vôle, často sa jedná o nerovnováhu v črevnej flóre>>
Napíšte mi do komentárov, čo urobíte, ak sa dostaví chuť na sladké. Uprednostníte nápoj z obsahom cukru, zmrzlinu alebo si dáte radšej pohár vody?
Pekny den prajem. Ja ked mam chud na sladke tak si ho jednoducho dam. Aj po jedle. Posilujem telo uz 20rokov. Do prace chodim na bicykli. Cely zivot zijem aktivne. Myslim si ze problem nie je v sladkostiach,ale v tom ze sa ludia malo hybu. Dakujem
Ďakujem za názor.