„Jéj, ja mám chuť na šalát!“ povedala Janka, keď zbadala, ako mi z tašky vykúka pór. Možno ste aj vy dostali chuť na niečo čerstvé, šťavnaté, zelené a kyslé. Prišla jar a chute nám to dávajú jasne najavo.
Jar vnímame vždy akosi intenzívnejšie ako iné ročné obdobia. Symbolizuje začiatok nového a pritom stále opakujúceho sa cyklu. V teórii o piatich elementoch prestavuje tiež ráno, detstvo, siatie a začiatok rastu.
Na Svätého Valentína zima siliť sa začína (pranostika)
Vláda elementu DREVO prakticky začala už v polovici februára. Počas tohto obdobia je v najväčšej aktivite dvojica orgánov: pečeň, žlčník. Zmyslovým orgánom sú oči.
Pečeň v tomto období má najväčšiu čistiacu silu. Stačí ak jej to „dovolíme“ a nebudeme ju sústavne preťažovať jedlom plným chemicky upravených potravín. Nadbytkom tuku vo forme fritovaných, pečených a vysmážaných jedál. V tomto období vynecháme rafinovaný cukor a múku.
Zelená farba, čo ale neznamená výmenu šatníka. Zaobstaráme si zelenú zeleninu: kel, špenát, pór, jarná cibuľka, brokolica, zelenú fazuľku, špargľu a pustíme sa do varenia. Volíme krátku úpravu zeleniny ako: blanšírovanie a naparovanie. Pridávame zelené posýpky: vňať žeruchy, mladej cibuľky, petržlenu, bazalky, pažítky, cesnakovej vňate a naklíčených semien. Do šalátov pridávame divokú zeleninu ako: lístky púpavy,sedmokrásku, medvedí cesnak. Urobíme si prívarok alebo polievku z mladej žihľavy.
Aj keď DREVO je reprezentantom kyslej chuti, na uvoľnenie a rozptýlenie blokád použijeme prirodzene sladkú chuť tepelne upravenej zeleniny.
Kyslú chuť používame ako doplnok na vyváženie chuti a na podporu imunity v črevách. Na tanier pridávame jednu PL lyžicu krátkodobo kvasenej zeleniny pickles. Viac o účinkoch chutí sa dozviete tu>>>>
Stagnujúca energie okruhu pečeň-žlčník mení ľudí na žiarlivých, nahnevaných, zachmúrených, nepružných, zaťatých a nenávistných.