Ani Keto diéta mi nefungovala

Tento článok by sa mohol nazvať aj ako Keto diéta a iné prešľapy. Už v predchádzajúcom článku som písala, že som sa rozhodla spojiť Keto diétu s AIP a takto vyťažiť z benefitov obidvoch typov stravovania maximum. Nič z toho sa však nekonalo.

Keto diéta ma oslovila

Po AIP (autoimunitný protokol) som sa rozhodla „pritvrdiť“. Oslovila ma keto diéta, ktorá sľubovala zvýšenie energie, znásobenie regeneračného procesu, odstránenie mozgovej hmly a spánok ako v bavlnke.

Želala som si plné zdravie. Stále ma trápil pozápalový stav šliach, ktoré boli posťahované. Na toto AIP jednoducho nestačilo. Neustále som študovala, čítala knihy, čítala reakcie poradcov vo FB skupinách. Keto diéta mi prišla ako najvhodnejšie riešenie.

Rozhodla som sa vyradiť sladké druhy ovocia, zeleninu s vyšším obsahom sacharidov, nechala som si len tú „zelenú“. Na tukoch som teda vôbec nešetrila, používala som najmä rastliny: olivy, olivový olej, avokádo, kokosový tuk a na varenie bravčovú masť. Mäso som si vyberala z kvalitných zdrojov.

Dokonca som si začala jedlo vážiť a zapisovať do kalorických tabuliek, čo dodnes neviem pochopiť ako takto môže niekto dlhodobo fungovať.

Samozrejme to neostalo len pri keto diéte a zaradila som aj:

  • Prerušovaný pôst
  •  Niekoľkodňové pôsty, tiež suchý pôst
  • Carnivore diet >>

Ako prvý som zaradila prerušovaný pôst (Intermittent Fasting – IF), vďaka ktorému som sa naučila piť kávu. Zvykla som si rýchlo. Najprv som pila klasickú a potom „vylepšenú“ s MCT olejom. Zvyk sa neskôr stal závislosťou a bez kávy som už nevedela normálne fungovať. Bola som závislá.

Dnes, s odstupom času, môžem povedať, že za týmto krokom nasledovali už len samé prešľapy.

Keto diéta na plný plyn

Zdalo sa, že keto diéta funguje a mala som pocit, že sa zvýšil fyzický výkon, čo ma posmelilo pridávať ďalšie potraviny.

A tak prešľapy pokračovali ďalej. V rámci zvýšenia podielu tuku prišli na rad aj orechy a orechové maslá. No a to už bol len krok k tučným mliečnym výrobkom a čokoláde. V podstate som sa aj tešila, že alergia, ktorú som mala predovšetkým na mlieko a orechy sa neprejavila. Naivne som si myslela, že som ju zvládla.

Falošné signály alebo keď zdanie klame

Na tomto mieste si dovolím poznamenať, že existujú určité potraviny, ktoré sa neprejavujú priamou alergickou reakciu aká je nám známa (svrbenie hrdla a podnebia, svrbenie očí, hnačka, začervenanie alebo výsyp na koži). Až dostatočne dlhý čas môže ukázať, že tieto alergény sú problematické z hľadiska priepustnosti čreva, čo sa prejaví až po niekoľkých mesiacoch, či rokoch.

Následné problémy si potom vôbec nespojíme s týmito potravinami. Napríklad suché oči a suchú pokožku som si spájala s každodenným plávaním v bazéne a nie s priepustným črevom. Vôbec ma nenapadlo, že alergia nikdy nezmizla, iba sa prejavuje inak. Poškodené membrány už neboli len na úrovni čriev ale rozšírili sa na úroveň slizníc a kože.

Keďže som sledovala falošné signály, veselo som jedla ďalej potraviny, ktoré stav črevných membrán poškodzujú (mliečne výrobky, rastlinné tuky, orechy, čokoláda, atď, atď) a verila, že ketóza* je cesta, ktorá ma vyvedie z chronického zápalu.

Keď som si myslela, že už to nemôže byť horšie – stalo sa: spánok sa ešte zhoršil, prehĺbili sa spomínané problémy s očami, pridal sa reflux, suchá pokožka, boleli ma šľachy a dokonca sa opäť začínali ozývať kĺby.

POZN: Ketóza sa v biológii označuje ako stav, kedy organizmus namiesto glukózy využíva energiu z ketónov. Ketóny sa tvoria pomocou procesu ketogenéza, čo znamená štiepenie mastných kyselín z prijímaného alebo uloženého tuku.
Do stavu ketózy sa človek dostane za určitých podmienok stravovania, čo je nízky alebo žiadny príjem sacharidov, limitovaný príjem bielkovín a tiež pri pôste.
Priaznivé účinky ketózy sú známe najmä pri chudnutí, ale aj pri riešení zdravotných problémov. Najväčšími benefitmi je stabilná energia (neovplyvnená kolísavou hladinou glukózy), znížená potreba jedla a vysoká hladina rastového hormónu, čo znamená zvýšenie regeneračných procesov.

Žiaľ, niektorí jedinci sa ani pri tomto rozložení živín nevedia dostať do ketózy.

Topiaci sa aj slamky chytá

To, že som sa niekoľkokrát za noc strhávala zo spánku, ma poriadne odrovnávalo. Ráno som vstávala v horšom stave ako keď som išla spať. Po zobudení mi trvalo aj niekoľko hodín, kým som ako tak začala vnímať svet okolo seba.

Problémy so suchými očami sa vystupňovali a nemohla som kvôli tomu pracovať. Dospela som k tomu, že požiadam o pomoc. Pomyslela som si, nemôžem všetko ovládať – snáď má ten „odborník“ viac skúseností a iste mi dobre poradí.

Rady, ktoré som dostala:

– užívať rôzne výživové doplnky,

– využiť výhody niekoľkodňového pôstu,

mi však narobili ďalšie problémy.

Pribudli HIT reakcie, búšenie srdca, vysoký, resp. nestabilný tep. Keď som si myslela, že peľovú alergiu som prechodom na AIP zvládla (3 roky bez prejavov), tak príchodom peľovej sezóny v tomto „kritickom období“ som sa prekvapivo ocitla s dýchacími problémami na pohotovosti.

A aby toho nebolo dosť, tak som svoje telo ešte vytrestala zaraďovaním viacdňových pôstov, po ktorých sa stupňovala nespavosť a pocit, že mi srdce vyskočí z hrude. Navyše po pôste prišla reakcia – ochorenie dýchacích ciest.

Odborná pomoc sa nekonala

V tom čase mi to ale vôbec „nedošlo“ a opäť som si nespojila súvislosti. Pretože až po skutočnej odbornej pomoci od lekársko vedeckého teamu z ICMNI, konkrétne od DR. Zsofie Clemens, mi bolo vysvetlené, že všetky tieto odporúčané záležitosti prispievajú k porušeniu membrán na rôznych úrovniach (trávenie a vylučovanie, krvný obeh, dýchanie, sliznice, koža, hormóny a tiež nervový systém).

Možno teraz s počudovaním čítate tieto riadky a pýtate sa: „Ako môžu doplnky výživy, prerušovaný alebo viacdenný pôst škodiť?“ Opäť, ako to často pripomínam, pokiaľ nemáte dostatočné množstvo informácií o danej problematike, môžete dosiahnuť úplné opačný efekt a teda svojmu organizmu uškodiť.

Problematika doplnkov by si zaslúžila samostatný článok. Dovtedy však môžete pre svoje informácie využiť konzultáciu.

Ketóza áno, ale keto diéta nie!

Ako tomu celému rozumieť?! Tí, čo ma sledujete už dlhšie, tak určite viete, čo je vo veci. Byť v ketóze je naozaj veľmi prínosné. Takto sa dá vyriešiť naozaj veľa zdravotných problémov spojených s metabolickými poruchami alebo zápalovými procesmi.

Problémom zostáva, že nie každý rozumie tejto problematike (a ani ja som tomu v tom čase poriadne nerozumela).

Veľkým negatívom v dnes prezentovanej keto diéte je, že obsahuje potraviny, ktoré sa podieľajú na priepustnosti čreva a takáto forma ketózy potom postráda akékoľvek zdravotné benefity.

Rovnaké pravidlo platí aj pri ostatných nízkosacharidových diétach. Porušené črevné membrány, o ktoré sa pričinilo dlhoročné užívanie liekov a nesprávne stravovanie, nedokáže napraviť ani AIP, paleo, či LOWCARB.

POZN: O zdravotných benefitoch všade reklamovaných a populárnych keto diétach v prášku sa vôbec nedá hovoriť. Naopak, jedná sa o veľmi nebezpečnú formu stravovania!

Adrenalínová únava

Určite ste zažili niečo také, že pokiaľ to neklape v jednej oblasti života, potom je to „slabé“ aj inde.

Mala som všetky príznaky adrenalínovej únavy: chute na sladké, neustála únava, nepokojný spánok, PMS, nízky krvný tlak, vysoký tep, nepokoj, úzkosť a celkové mentálne zdravie bolo oslabené. Ja viem, možno vám to nedáva logiku, ale naše fyzické zdravie je úzko prepojené s mentálnym zdravím.

Nič nefungovalo, nemala som žiadne nápady, čoraz viac som sa ponárala do smútku a beznádeje. Komunikáciu s okolím som obmedzila na minimum. Nebyť porozumenia ľudskej mysle, neviem ako by to so mnou dopadlo po mentálnej stránke.

Čo hľadáš, hľadá teba

Prestala som s tlačením na pílu. Dala som si jednoducho oddych od pretlaku zaručených rád a informácií. Pozvoľna som sa vrátila k osvedčenému AIP, avšak s malou zmenou. Nekonzumovala som už žiadne rastlinné oleje a vylúčila všetky koreniny – týmto sa aspoň zmiernili HIT reakcie.

Niekoľkokrát do dňa som si vedome pripomínala hĺbku porozumenia a bola som si istá, že odpoveď príde v pravý čas. Na takéto zdanlivo neriešiteľné prípady naše najviac využívané racionálne myslenie nestačí. Prestala som cítiť to neustále napätie a neustály myšlienkový kolotoč v hlave sa zastavil. Aj pri tej celkovej zdravotnej nepohode bola moja myseľ v pohode.

V takomto stave mentálnej pohody dokáže človek nájsť najideálnejšie riešenia pre seba a zbadá veci, ktoré pre svoje vlastné myslenie, ja tomu hovorím aj myslenie vo vysokých otáčkach, nemá možnosť uvidieť. Viac sa spolieha na intuíciu a celé uvažovanie o akomkoľvek probléme sa odľahčí, čo následne dáva priestor na hľadanie informácií bez pôvodnej „ráciom obmedzenej “ cenzúry a presúva sa viac do priestoru.

V stave čistej mysle som si spomenula na jedno video a opäť som si ho prehrala. Snažila som ale nepozerať ho formou neustálej konfrontácie s poznatkami, ktoré mám*. Pokiaľ mi na prvé počutie v stave neustáleho napätia a nutnosti okamžitého vyriešenia problému nedávalo zmysel, teraz sa mi to javilo ako najrozumnejšie riešenie. O to viac, keď som z videa prešla rovno na odporúčanú web stránku Paleomedicíny.

*Iste túto situáciu viacerí poznáte, počúvate nové informácie a myseľ neustále zasahuje niekde v pozadí: „no toto určite nefunguje, je to prehnané, tomuto neverím, atď.“

Človek keď priveľmi niečo chce a sústreďuje sa len na určitú vec, tak často nedokáže pozerať na veci z nadhľadu. Je príliš upätý a nemá otvorenú myseľ. Práve nadhľad ukazuje veci v jasnejšom svetle a čoskoro sa celé uvažovanie o problematike zmení.

Logicky z toho potom vyplynie, že spoľahlivejšie môže v tejto oblasti poradiť človek, ktorý si prešiel autoimunitným ochorením a je navyše lekár a vedec. Hlavne preto som si zvolila odbornú pomoc od Dr. Csabu Tótha.

PS: Vážim si všetkých, ktorí pomáhajú vzdelávať ľudí v stravovaní a konečne sa ľudia dozvedajú pravdu o tom, čo je pre človeka prospešné a čo naopak nie. Problém je v tom, že človek z oblasti fitnes a chudnutia je orientovaný práve na túto oblasť. Oblasť zdravia je o niečo komplikovanejšia a vyžaduje si oveľa viac vedomostí, reálnych skúseností s pacientom a tiež vlastných klinických štúdií, ktoré nie sú ovplyvňované finančne alebo inak. A to je tá najpodstatnejšia vec, pre ktorú som sa rozhodla osloviť Paleomedicínu a dať sa na cestu PKD.

„Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov