Nechajte ma hádať. Začali ste s niektorým typom názkosacharidového stravovania: SCD diéta, paleo, LCHF, diéta pre autoimunitné ochorenia a objavili sa pochybnosti. Cieľ je jasný, ale máte v hlave plno otáznikov.
Rozhodli ste urobiť túto obrovskú zmenu, no napriek tomu vás prenasledujú otázky: Urobila som správnu vec? Čo keď mi bude niečo chýbať? Napríklad také minerály alebo vitamíny.
A aby toho nebolo málo, aj v práci sa vám smejú alebo vás podpichujú: „Čo s nami nejdeš na poriadnu pizzu? Počkaj, budú ti chýbať sacharidy a skolabuješ.“
Rodina sa najprv tvári pochybovačne: „To nedáš. Znovu schudneš a potom opäť priberieš. Chceš mať JOJO efekt?“ A mamina to zaklincuje: „Príliš veľa mäsa škodí, my sme jedli chlieb každý deň a mäso iba v nedeľu.“ A keď vidí, že to s vami nehne, tak zahlási: „Zlatíčko, prečo sa tak obmedzuješ, veď jeden domáci zákusok ti predsa nemôže uškodiť.“
Verím vám, nie je ľahké toto každý deň počúvať. Preto prvé moje odporúčanie znie:
Viete, čo robia ľudia, keď sa chcú čo najskôr naučiť cudzí jazyk? Predsa si doma urobia „cudzojazyčné prostredie“. Dookola si nalepia papieriky so slovíčkami, pozerajú filmy, zoznámia sa s ľuďmi, ktorí jazyk ovládajú a počúvajú rádio v danej reči.
Čo vám bráni urobiť to isté? Obklopte sa ľuďmi podobného zmýšľania. Že žiadnych nepoznáte? Pridajte sa do FB skupín s rovnakou témou, jedna je hneď tu>> V súboroch skupiny nájdete overené informácie a tiež podporu virtuálnych priateľov, ktorí sa takto stravujú.
Na chladničku si nalepte nálepky s jedlami, ktoré zodpovedajú vášmu novému štýlu. Pridajte si na Instagrame sledovanie jedál a možno nájdete aj nejakú vychytenú aplikáciu do mobilu. Alebo si jednoducho vytlačte ťahák a v troch krokoch si zostavíte jedlo sami podľa svojej fantázie.
Ak potrebujete odpovede na svoje otázky
– prečo sa niečo môže a prečo iné zase nie
– či vám nebudú chýbať minerály a vitamíny
– či je táto strava vhodná aj pre vás
– ako je to vlastne s našou imunitou
– prečo je správne trávenie alfou a omegou
– ako súvisí jedlo s hormonálnou reakciu
– môže byť nevhodná strava spúšťačom zápalových procesov a vysokého cholesterolu
Siahnite po správnej literatúre. Väčšina autorov sú lekári, ktorých odporúčania sú overené priamo ich klinickou praxou. V stručnosti vám ich predstavím:
Amy Myers, M.D. – Autoimunitné riešenie – Prevencia a odvrátenie celého spektra zápalových symptómov a chorôb.
Program The Myers Way je postavený na 4 pilieroch, ktorými sú: 1) eliminácia toxických potravín, 2) regenerácia tráviaceho traktu za pomoci vhodnej stravy, 3) identifikácia toxínov zo životného prostredia v produktoch každodennej spotreby ako kozmetika a čistiace prostriedky súvisiace s údržbou domácnosti a šatstva, 4) zmiernenie psychického a emocionálneho stresu, ktorý vyostruje autoimunitné reakcie.
Dallas a Melissa Hartwing – Jedlo na prvom mieste – Vyskúšajte Whole30 a zmeňte svoj život k nespoznaniu.
Kniha je silne motivačná, písaná s vtipom. Jasným a vedecky podloženým spôsobom zahŕňa najnovšie vedecké poznatky o vplyve jedla na zdravie.
Dr. Natasha Cambell-Mc Bride MD – Syndróm trávenia a psychológie – Prírodná liečba
Dyspraxia, Autizmus, Dyslexia, ADD, ADHD, Depresia, Schyzofrénia s týmto všetkým sa lekárka stretáva vo svojej ambulancii a hlavná liečba spočíva vo vhodne zvolenom jedle. Pomocou knihy pochopíte ako funguje naše trávenie a akú veľkú úlohu zohráva črevná mikroflóra.
Dr. David Perlmuter – Zdravý mozog, Pšeničný mozog.
Zaujímavé poznatky nájdete aj v knihe Rob Wolf: Paleo diéta.
Veľmi vtieravá vie byť aj otázka: „Čo ak je to len móda?“ Odpoveď nájdete v knihe Elaine Gottschall – bunkovej biologičky, nutričnej biochemičky. Je známa svojou knihou: Breaking the vicious cycle (Prelomenie začarovaného kruhu). Jej práca nadväzuje na výskumy Dr. Haasa. Tento lekár liečil svojich pacientov vylúčením zložitých cukrov už v prvej polovici 20. storočia a z toho vzišla SCD diéta. Dokonca v roku 1951 bola jeho práca uznaná v medicínskych kruhoch.
Ja osobne si knihy kupujem veľmi rada, ale ak vy ich už naozaj nemáte kde dávať, tie najdôležitejšie poznatky z nich som vložila do súborov mojej skupiny, kde si ich môžete bezplatne pozrieť>>
Všetky knihy však majú niekoľko spoločných bodov
– vynechanie potravín, ktoré majú negatívne dopady na náš tráviaci systém a črevnú mikroflóru
– zaradenie skutočných potravín bez pridaných dochucovadiel a konzervačných látok
To je moje najdôležitejšie odporúčanie. Otázka znie: Kto z vás si dokáže svoj život naozaj vychutnávať? S hlavu plnou pochybností a nedôvery, či idete správnou cestou to ide zrejme ťažko. A možno ste nadobudli dojem, že ste nejaký iný, ba dokonca pokazený, keď to neviete.
Čo keby som vám prezradila jedno veľké tajomstvo? Každý z nás ho pozná, ale, žiaľ, nevidí. A to len z jedného jediného dôvodu- pozerá sa nesprávnym smerom!
Priznám sa, aj ja som niekedy bola taká a hľadala svoje šťastie, vyrovnanosť, ľahké rozhodovanie, sebavedomie a vnútornú pohodu v motivačných knihách a na seminároch osobného rozvoja. No bola to fakt obrovská drina a neviedlo to k zmenám.
Vy to už však robiť nemusíte, pretože už všetko viete.
Čo keby ste objavili svoju vnútornú silu, ktorá vás bude viesť ako bezpečná navigácia bez pochybností a počúvania rád od iných? Stačí sa objednať na konzultáciu a ja vám pomôžem opäť obnoviť vaše pôvodné „nastavenie“ s ktorým sme sa každý narodil>>
Že vaše pochybnosti sa netýkajú stravovania? Skúste sa zamyslieť a napíšte mi do komentárov s akými pochybnosťami sa najviac stretávate.
Idem na to, mam nespavost, tak skusim, ci to pomoze…len v zozname dovolenych jedal je vela syrov a niektorie zakazane, hoci vsade je laktoza…tiez, strukoviny ano, ale fazula a sosovica iba jeden druh…mnohe nazvy su z ineho prostredia, u nas sa nevyskytuju…treba urobit korekciu na slovenske pomery zastupenia v obchodoch…
Tak smelo do toho, dajte nám vedieť ako postupujete. Zoznam je z originálu a je rozdelený na potraviny, ktoré áno a ktoré nie. Je potrebné vybrať si potraviny, ktoré sa môžu. A zároveň uspôsobiť podľa seba. Kto je na laktózu citlivý, tak samozrejme nebude syry konzumovať.