Nespokojnosť nás vie poriadne potrápiť. Pokúšame sa prísť na to, čo v nás tú nespokojnosť vyvolalo a častokrát si to spájame s materiálnymi vecami.
Vedeli ste, že pocit nespokojnosti nespôsobuje to, že nám niečo chýba? To, že túžime po niečom a nemôžeme to dosiahnuť? Alebo dokonca to, že sme si nesprávne zadefinovali cieľ?
Na tému nespokojnosti som si pohovorila s mentálnym koučom v oblasti porozumenia ľudskej mysli PhDr. Michalom Kopčanom.
Zhruba 80% mojich klientov tvoria profesionálni športovci. Pracujem však aj na poli biznis koučingu, či životného koučingu. Základom môjho koučingu je porozumenie princípov, ktoré sa skrývajú za ľudským prežívaním. Na týchto princípoch funguje vo svojej podstate každý človek. Nerozlišujem prácu napr. s profi hokejistom, biznismanom alebo človekom, ktorého trápia úzkosti či depresie.
Mnoho ľudí sa stále niekam naháňa, častokrát ani nevedia prečo, resp. kam smerujú. Naháňame sa za hmotnými statkami, vyšším zárobkom, lepším autom, vyššou pracovnou funkciou… primárnou motiváciou ľudí je zažívať dobré pocity a práve v mnohých prípadoch si spájajú zažívanie dobrých pocitov z vyššie uvedenými faktormi.
Žijeme vo svete formy. Preto logicky sa ľudia pozerajú do sveta formy, nakoľko očakávajú, že práve tam nájdu určité uspokojenie. Je to však iba ilúzia, ktorá je živená našim EGOM. Žiadny vonkajší faktor v nás nedokáže vytvoriť pocit. To čo už bolo raz vytvorené, nemá silu, aby vytvorilo niečo nové...
Nerád nálepkujem ľudí, osobne nie som zástancom kategorizácie. V takom prípade sa častokrát riešia iba symptómy. Napr. pri prvej kategórii by bolo logickým riešením správne nastavenie cieľov. Z praxe však viem, že toto riešenie nie je permanentné a nemusí byť ani produktívne. Nakoľko často človek plní ciele len na základe sily vôle, ktorá nie je z dlhodobého hľadiska udržateľná. Prípadne sa môžu ľudia domnievať, že splnením cieľa nadobudnú určitý pocit. To je opäť iba ilúzia…
Pocity nespokojnosti a dlhodobej frustrácie sú z môjho pohľadu živené nedorozumením odkiaľ pochádzajú naše pocity, resp. kto sme v našej prirodzenej podstate. Človek sa cíti zle, nakoľko sa cíti izolovane od väčšiny, nakoľko uveril ilúzii svojho oddeleného JA (ega). Porozumením princípov za ľudským prežívaním je schopný človek lepšie zvládať rôzne životné situácie, nakoľko si uvedomuje skutočný zdroj svojho prežívania. Naďalej bude zažívať širokú škálu pocitov, avšak bez zbytočného analyzovania či umelého navodzovania pozitívnych pocitov.
Ďakujem za rozhovor.
Myslím, že väčšina z nás má v tom už jasno. Ak chcete nájsť odpovede a dôvody svojej nespokojnosti je potrebné svoj pohľad nasmerovať inde. Nie na partnera, na prácu, na nedostatok v čomkoľvek – to nie je tá pravá príčina nespokojnosti, aj keď to tak na prvý pohľad vypadá. Oveľa dôležitejšie je zistiť odkiaľ sa ten pocit nespokojnosti vlastne zobral. To je správny pohľad, ktorý nám umožní pochopiť, čo sa s nami vlastne deje. Nie je potrebné naše pocity „opravovať“.
Pochopenie toho ako to celé s tým naším myslením a pocitmi vlastne je, nám umožní vyhnúť sa zbytočným nedorozumeniam a „liečeniu“ symptómov. Ak sa niečo, čo nechceme deje opakovane, (neustála nespokojnosť a tiež iné nechcené pocity) tak zrejme bude potrebné odhaliť skutočný zdroj. A práve na tom je postavené Porozumenie ľudskej mysli, inak nazývané ako Tri princípy alebo INSDE-OUT.
INSIDE-OUT je úplne odlišné práve v tom, že nám ukazuje kto vlastne sme a odhaľuje zdroj samotných myšlienok. Ak máte záujem oboznámiť sa s týmto revolučným poznaním, mám pre vás pripravených hneď niekoľko akcií:
1. Živé vysielanie, kde si postupne budem pozývať koučov z oblasti porozumenia ľudskej mysli. Prvý bude už 15.8:2018 na tému: STRES, TRÉMA, NEPOKOJ
2. Diskusné večery o porozumení ľudskej mysli alebo Tri princípy v praxi – pravidelné posedenie pri káve a čaji
3. Víkendový pobyt s protizápalovým stravovaním a prednáškou PhDr, Michala Kopčana
4. Michalove zaujímavé aktivity nájdete na jeho stránkach>>
Všetky informácie nájdete na stránke o pripravovaných akciách tu>>
Tešíme sa na vás a vaše otázky na živom vysielaní 15.8.2018 o 19.00. Registrácia nie je potrebná, pustiť vysielanie a zadať otázky je možné priamo tu>>