Neplodnosť a stravovanie – existujú súvislosti?

Neplodnosť a stravovanie, kto by to už len spájal dokopy. Predsa len, zamyslime sa. Môže existovať súvislosť? Nikdy som na štatistiky nebola, ale niečo ma núti spojiť si zvýšenú spotreba cukru a priemyselne spracovaných potravín s čoraz vyššou početnosťou párov, ktorým sa nedarí prirodzeným spôsobom počať dieťa.

Na moje otázky o súvislostiach neplodnosti a stravovania odpovedá Jarka Hritzová, výživová poradkyňa a fitness trénerka.

Môžete sa nám predstaviť? Ako ste sa dostali k svojej práci?

Ahojte, volám sa Jarka Hritzová. K svojej práci som sa dostala cez samú seba. Ako sa zvykne vravieť, pomôž si sám. V minulosti som sama mala nadváhu, v podstate som sa s tým trápila od samého detstva, avšak po vysadení cigariet, vysadení hormonálnych liekov a nútenej pauzy v aktívnom pohybe, sa mi moje telo „odvďačilo“ tým, že nabalilo 15 kg, ktorých som sa sama nedokázala zbaviť.

Našla som si trénerov, oslovila som súťažiace fitnessky – všetko neúspešne. Pochopila som, že nie každý je odborník, hoci sa tak tvári, a hoci by ste naozaj očakávali profesionalitu a pomoc, dostanete skopírované materiály  – nič, čo by sedelo s prezentáciou „na mieru“. Tak som si povedala, že sa do toho pustím sama. Najskôr som začala čítať všetko dostupné na internete. O nastavovaní stravy, o jej zložení, našla som si vzorce na výpočet bazálneho metabolizmu, resp. rôzne druhy vzorcov, keďže na webe toho koluje samozrejme viac a vyrobila som si z nich tie svoje, ktoré sa mi zdali presnejšie. Nastavila som stravu sama sebe, nastavila som si cvičebný plán a pustila sa do práce.

Výsledky po zmene stravy, samozrejme, nenechali na seba dlho čakať a ani otázky okolia, či by som vedela pomôcť. Najskôr to bola rodina, najbližší známi, … A keďže výpočty a nastavenia fungovali aj na nich, začala som sa pohrávať s myšlienkou, že by som mohla pomôcť ľuďom viacerým, ak by som sa tomu venovala ešte aktívnejšie.

Ľudí, ktorí potrebujú pomoc je vonku strašne veľa, v škole nás neučili ako si v tomto smere pomôcť a tak sa v tom ľudia častokrát motajú dlhé roky, až kým sa to neodzrkadlí na ich vlastnom zdraví. Preto som sa si našla niekoľko seminárov a dlhodobých kurzov a začala študovať spolu s partnerom tieto témy oficiálne. Dnes toho máme za sebou viac a vďaka certifikátom môžeme túto nádhernú prácu vykonávať odborne a pomôcť tak naozaj mnohým ľuďom.

Existujú snáď stovky výživových smerov, prečo ste si vybrali práve tento?

neplodnosť a stravovanie

Áno, existujú stovky, mnoho z nich aj používam pri nastavovaní stravy pre klienta, pretože každý človek je vysoko individuálny a rovnako aj prístup k týmto veciam by mal byť tiež takýto. Skutočne sa držím toho, že každý je jedinečný a každému vyhovuje niečo iné.

Nízkosacharidové stravovanie považujem za taký „vyšší level“. V prvom rade musí byť kvalitne nastavené. Bežne sa potýkam s ľuďmi, ktorým neodborne nastavené nízkosacharidové stravovanie spôsobuje nemalé zdravotné problémy, avšak pri správnom nastavení je to naozaj príjemná a dlhodobo udržateľná forma stravovania.  K nízkosacharidovému stravovaniu by som prešla postupne.

Prechod na stravu takmer bez sacharidov a abstinenčné príznaky majú naozaj niekedy prekvapujúci charakter, ja sama som podľa tohto prechodu bola na cukre závislá asi tiež a nie málo.

Čo konkrétne čaká vášho klienta, keď sa rozhodne pre spoluprácu?

Spoluprácu so mnou prebieha vlastne ako taký minikurz výživy. Je to aktívny intenzívny 4-týždňový program zmeny stravovania, počas ktorého klienta naučím stravovať sa tak, aby si mohol udržať svoju váhu celoživotne. Samozrejme prídu v živote chvíle – napríklad keď schudne, alebo sa mu zmenia aktivity či už životné alebo športové, kedy treba základné nastavenia znova prehodnotiť, ale aj tu mám vymyslený odmeňovací systém tak, aby mi už klient nemusel za takéto nastavenie priplácať.

Ak nie je schopný odmeňovací systém naplniť, tak ten poplatok nie je vo výške, aby niekoho zruinoval. Jedno je isté, že po absolvovaní môjho programu už nebude musieť nikdy nikomu platiť za jedálne lístky, iné výživové poradenstvo a podobne, pretože ho to počas toho jedného mesiaca vlastne naučím.

Každý človek má vraj na svete určité poslanie. Počula som, že akosi priťahujete mladé ženy, ktoré nemôžu otehotnieť?

Áno, neviem prečo, ale proste sa mi začali „množiť“ klientky, ktoré majú kvôli nadváhe problém s otehotnením. V reprodukčných centrách ich otočia s tým, že sa majú vrátiť, až keď schudnú. A tak je podľa nich mojou úlohou dostať sa k ich cieľovej váhe. Snažím sa im vysvetliť napriek tomu, že do toho idú ako sa vraví po hlave – chcú proste bez ohľadu na následky schudnúť – aby sa na to pozerali tak, že nie je dôležité dosiahnuť len tú váhu, dôležité je dať do poriadku ich hormonálnu situáciu, pripraviť telo na materstvo.

A nie je jediným cieľom otehotnieť, ale aby to dieťa malo následne zdravú matku, ktorá sa o neho dokáže postarať. Samozrejme ideálne už bez nadváhy. Keďže úplne moja prvá klientka, ktorá prišla za mnou s týmto cieľom, je aktuálne tehotná, beriem to naozaj tak trochu ako poslanie. Čo sa týka stravy a hormonálnej nerovnováhy, ktorá môže zapríčiniť neplodnosť, toto často býva následkom nerovnomerne rozloženej stravy, nezmyselných diét a nízko tukového stravovania.

Ženy, ktoré chcú schudnúť a často rýchlo, sa zbavujú vo svojej strave tuku v domnení, že to je ten dôvod, kvôli ktorému pribrali. Opak však môže byť pravdou. Kvalitné tuky musia byť súčasťou našej stravy, rovnako ako aj kvalitné bielkoviny. Bez týchto dvoch makronutrientov naše telo nedokáže fungovať. Jediný element, s ktorým pri zdravom chudnutí môžeme manévrovať sú sacharidy.

Môžete zhrnúť, ktoré služby poskytujete, aké sú plány do budúcnosti, kde a ako vás klienti môžu nájsť?

neplodnost a stravovanie

Jarka v akcii

To, čo klientom ponúkam, je teda intenzívny program mesačnej spolupráce, počas ktorej ich naučím, ako sa majú stravovať. Odchádzajú odo mňa s nastavením, s nástrojom a vedomosťami, ako pokračovať ďalej. Ak chcú, sme v neustálom kontakte a môžeme sa dohodnúť na dlhšie trvajúcom koučingu, čo využívajú hlavne klienti, ktorí potrebujú mať nad sebou neustály dozor a kontrolu.

Aktuálne ma nájdu na mojej funpage na Facebook –u Fitness by JaRka. Momentálne pracujem na webovej stránke, ktorá bude mať slovenskú aj českú doménu, keďže asi tretina mojich klientov je z Českej republiky, a asi 10% zo zahraničia.

V krátkej budúcnosti plánujem semináre, osobný blog. Nedávno som vytvorila na FB skupinu Chudneme zdravo a navždy, ktorej súčasťou sú všetci moji klienti a neklienti, ich priatelia a známi, kde sa vzájomne inšpirujú, vymieňajú si recepty, podporujú sa, uverejňujem tam cvičebné workouty, podľa ktorých môžu cvičiť v pohodlí domova, či posilňovne.

Organizujem tam rôzne súťaže, ktoré im pomôžu prekonať často možno pre niekoho nepríjemný začiatok v chudnutí, či pohybe. Plánujem aj osobné tréningy, malé skupinové cvičenia žien, ktoré trpia diastázou… a ktovie, čo nám ešte budúcnosť a dopyt klientov v tomto smere prinesie. V každom prípade je mojím osobným snom v tomto smere mať jedného dňa malú kliniku, kde by som mohla ľuďom pomáhať vo väčšom rozsahu.

Ďakujem za rozhovor.

Hovorí sa, že 80 % je stravovanie. Ak sa však väčšinu dňa stresujeme, tiež to spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a tak ovplyvňuje schopnosť počatia.  Viete, že väčšinu stresu si spôsobuje my sami? Ako porozumieť tomu, čo sa odohráva v našich hlavách a žiť jednoduchší život s porozumením vám rada porozprávam>>

Alebo príďte na jednu z našich akcií, ktoré poriadame v pravidelných intervaloch>>

 

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na nízkosacharidové stravovanie. Fascinuje ma ako malá úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy TAJNÉ TROMFY ZELENINY>> Ak vás zaujíma môj príbeh možete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.