Jedinou istotou je zmena

Uvedomili ste si už niekedy, že náš život je neustála zmena? Zobudíte sa do krásneho rána a za pár hodín je večer. Ešte včera bola zima a dnes je jar. A takto to ide dokolečka. Deň strieda noc. Jedno ročné obdobie vystrieda druhé.

Súhlasíte so mnou, že aj náš život je jeden cyklus? Detstvo vystrieda mladosť, nasleduje dospelosť a príde jeseň života. Každé obdobie je niečím významné a má svoju úlohu. A neskôr vám o nich poviem viac. Postupne vám odkryjem v čom spočíva sila každého obdobia.

Vezmime si takú zimu: Príroda odpočíva. Stromy a rastliny spia spoločne s niektorými živočíchmi. A čo sa stane na jar? Rastlinky začnú klíčiť a jar sa rozbehne do leta. Aj vy pozorujete tieto premeny? A teraz vám prezradím, ako sa cykly striedajú aj v rámci našich vnútorných orgánov.

Prispôsobiť sa, znamená malé víťazstvo

  • Symbol jari predstavuje okruh pečeň-žlčník
  • Letu prislúcha srdce a tenké črevo
  • Žalúdku, pankreasu a slezine vládne neskoré leto
  • Jeseň dominuje pľúcam a hrubému črevu
  • Zima prináleží obličkám a močovému mechúru

Je pre nás prirodzené, že na každé ročné obdobie máme iné oblečenie a obuv. (Myslím iný druh, nie nový šatník.) V praxi to znamená, že sa prispôsobujeme počasiu. Prispôsobiť sa znamená zladiť sa, rozumieť si, zharmonizovať sa.

Päťka ako symbol premeny

5-elementov-v-nás-300x263

Pri pozorovaní prírody a jej premien si ľudia v minulosti všimli, že každej veci alebo deju môžu priradiť povahu jedného z piatich elementov.  Každý element dostal názov podľa  živlu, ktorý vystihuje jeho charakter svojou energiou. Tými živlami (prvkami) sú DREVO, OHEŇ, ZEM, KOV a VODA. Takto vznikla náuka o Piatich elementoch.

DREVO má energiu stúpavú. Predstavme si ju ako prútik, ktorý ohneme a on sa znovu narovná. Je to energia rána, jari a nášho detstva.

OHEŇ je horúci  a jeho energia ide do všetkých strán. Dáva nám akčnosť a rýchlosť. Symbolizuje poludnie, leto a dospelosť.

ZEM nám dáva pevnú pôdu pod nohami. Je zdrojom obživy a symbolizuje  odpoludnie a neskoré leto. Je to čas dozrievania plodín a zároveň čas vyzretého človeka, ktorý má dostatok múdrosti aj fyzickej sily.

Energia KOVu je koncentrovaná, ide do stredu a symbolizuje prispôsobenie.  Patrí sem večer, jeseň a tiež jeseň nášho života.

VODA plynie, ženie nás dopredu, dáva nám vlhkosť, pomalosť a kľud. Táto energia je prípravou na nový začiatok. Symbolizuje noc, zimu, smrť. Je zároveň koncom a začiatkom života. Kde niečo končí iné začína.

Aj vy chcete začať spoznávať tieto staroveké múdrosti? Mám pre vás dobrú správu séria článkov na túto tému práve začala.. Ak sa však chcete zdokonaliť už teraz, stačí si prečítať knihu TAJNÉ TROMFY ZELENINY.

Keď poznanie prináša úžitok

Poznanie cyklov prírody nám umožňuje viac poznať seba a svoje potreby. Ak tomu ešte prispôsobíme jedálniček, pocit vyrovnania nenechá na seba dlho čakať. Jednoduché princípy nás dovedú k spokojnosti a harmónii.

Cestu si zjednodušíte prečítaním knihy TAJNÉ TROMFY ZELENINY. Čo v nej nájdete, si môžete prečítať kliknutím na odkaz:  chcem vedieť viac.

 

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov