Čo je SCD

(The Specific Carbohydrate Diet)/

GAPS (Gut and psycholgy syndrom)?

 

Elaine Gottschall
Elaine Gottschall – bunková biologička, nutričná biochemička.

 SCD (The Specific Carbohydrate Diet - voľne preložené ako Výživa špecifická obsahom sacharidov) je výživa zameraná na nastolenie rovnováhy mikrobiómu v našich črevách. Zdravý mikrobióm by mal zaručiť aj zdravé črevá. Správne fungovanie čriev nám prinesie dobrú imunitu, ktorá sa postará o naše dokonalé zdravie.

Natíska sa otázka, či tieto tvrdenia sú postavené na pevných vedeckých základoch.

Z histórie

Názov SCD (The Special Carbohydrate Diet) zaviedla Elaine Gottschall – bunková biologička, nutričná biochemička. Je známa svojou knihou: Breaking the vicious cycle (Prelomenie začarovaného kruhu, 1994), v ktorej dopodrobna objasňuje princíp fungovania SCD.

V základe ide o vyradenie polysacharidov z jedálnička, ktoré podľa jej výskumov človek nevie stráviť.

Elaine sa začala výskumu venovať ako 40 ročná po tom, ako jej 8 ročná dcérka ochorela na Ulceróznu kolitídu. Táto diéta jej údajne pomohla k uzdraveniu. Nevieme však, či natrvalo alebo dočasne. Rovnako vieme z diskusných stránok, že diéta pomohla mnohým ľuďom, ale nikdy sa nerobili presné záznamy a teda, či išlo o finálne vyliečenie.

SCD objavila pre svoje účely lekárka Natasha Campbell-McBride MD, MMedSci (neurológia), MMedSci (výživa) a začala ju používať pre pacientov s GAPS (Gut and Psychology Syndrom. Preklad: Syndróm trávenia a psychiky). Tiež ju doviedla k skúmaniu vplyvu stravy na zdravie choroba syna - autizmus. Do SJ je preložená jej kniha Syndróm trávenia a psychológie. Ostatné knihy na tému autoimunita, pôsty sú len AJ.

Dr. Campbell prispela, že sa SCD diéta rozšírila do povedomia ľudí po celom svete už pod názvom GAPS diet.

Natasha je stále aktívna, intenzívne pomáha ľuďom so zdravotnými problémami, je regeneratívnou farmárkou, vystupuje na rôznych konferenciách o zdraví a je veľmi často pozývaná na rozhovory na YouTube. Odporúčam pozrieť si rozhovor o imunite, ktorý som pridala do bočnej lišty.

PS: Niektorí (aj vyškolení GAPS terapeuti) môžu byť vážne prekvapení jej najnovšími revolučnými poznatkami. Natasha je jedna z mála lekárov, ktorí dokázali priznať, že niečo nefunguje, tak ako si to v minulosti predstavovali (mali pripravené). Priznáva, že jej pacienti dokážu byť zdraví len pokiaľ neprijímajú žiadne rastliny.

Funguje, či nefunguje?

Je evidentné, že Elaine bola so svojím výskumom veľmi blízko. Dlhoročné výskumy Paleomedicíny (a nielen ich) potvrdzujú, že polysacharidy, čo sú predovšetkým v rastlinnej ríši semená (obilniny, strukoviny, orechy, semienka a samozrejme aj výrobky z nich), obsahujú toxíny, ktoré narúšajú integritu (celistvosť) čriev.

Porušené črevo (priepustné črevo) prestane plniť svoju funkciu permeability, čo spôsobí, že cudzorodé látky začnú prenikať do krvného obehu.

Poškodené črevo vyvolá zápal, vďaka čomu sa v ňom vytvorí patologické prostredie, ktoré podporí rast mikróbov kompatibilných so zápalovým prostredím. 

Protagonisti SCD a aj GAPS sú presvedčení, že oprava črevnej mikroflóry spôsobí "nápravu" črevnej integrity. Žiaľ, neexistuje dôkaz, ktorý by túto teóriu podporoval. Navyše, ani v prírode to tak nie je.

Najprv musí dôjsť k "oprave" celistvosti a to cieleným zostavením stravovania, ktoré podporuje regeneračné procesy (výmenu poškodených buniek črevnej steny) organizmu. Následne dôjde k osídleniu zdravého čreva vhodným mikrobiómom.

Myslieť si, že zmenou mikrobiómu sa črevo zahojí, je ako myslieť si, že prikladaním nejakých vybraných mikróbov sa mi zahojí rezná rana.

Netreba zabúdať, že mikróby sú všade okolo nás. A napríklad aj koža a sliznice sú vybavené imunologickými bariérami. Vďaka nim sme dokonale ochránení pred vonkajšími patogénmi. Problém nastáva, ak sa bariéry poškodia aj na tejto úrovni. Tu môžme pozorovať rôzne dermatologické ochorenia. Od detského ekzému, akné až po psoriázu. A k problémom na psychickej úrovni potom dochádza pri poškodení hematoencefalitickej bariéry (bariéra medzi krvným obehom a nervovou sústavou).

Porucha imunitných bariér je pravou príčinou chronických zápalov, autoimunitných a neurodegeneratívnych ochorení. (Viď článok od paleomedicíny: Priepustné črevo)

Dr. Natasha Campbell vo svojich knihách apeluje na "opravu" čreva, no žiaľ jediný, kto urobil v tejto oblasti výskum, vrátane meraní priepustnosti testom PNG400, bol tím Palomedicíny. Tento zároveň zostavil mäsovo-tukovú stravu (PKD-paloketodiet), ktorá dokáže zvrátiť autoimunitné ochorenia.

PKD a ani GAPS nezatracujem, môžu poslúžiť ako prechod z konvenčnej stravy. Pokiaľ ale človek má reálny záujem o uzdravenie, potrebuje vedomostne siahnuť hlbšie. Nestačí veriť príbehom o zázračnom vyliečení.

Odporúčam pre viac informácií prečítať články na pravej bočnej lište⇒.

Ak ste v štádiu zisťovania, či Vám SCD alebo GAPS pomôže, tu je moja skúsenosť. Mne ani jedna na autoimunitné ochorenie nepomohla, musela som hľadať ďalej, vzdelávať sa, pozrieť množstvo videí s lekármi aj s obyčajnými ľuďmi. Bola to dlhá cesta a trvala 3 roky. Nakoniec som si zaplatila konzultáciu s odborníkmi z Paleomedicíny.

Dodnes považujem toto rozhodnutie za najlepšie v mojom živote. Vďaka ich vedeckým poznatkom som pomohla sebe a rada skrátim cestu vám.

konzultácia - protizápalové stravovanie

Pomôžem vám

vybudovať funkčný systém stravovania dokonale uspôsobený fyziologickým potrebám človeka, ktorý vás navždy vymaní z kolotoča zdravotných problémov.  A to všetko bez akýchkoľvek výživových doplnkov.

Otázky k tejto téme napíšte do komentárov. V prípade, že nechcete komentár zverejniť, použite záložku kontakt.

  1. Valéria Krupicová píše:

    Milá Monika. Ďakujem veľmi pekne za tento článok, jednoducho mi vysvetlil trávenie, a hlavne mi potvrdil správnosť môjho rozhodnutia. Totiž už tretí rok som mala na tele exzém, ktorý sa mi z roka na rok zväčšoval. Na svojej vlastnej skúsenosti som zistila, že to je zo zlého trávenia. Vždy keď som zjedla niečo sladké, kysnuté, z bielej múky sa svrbenie kože zhoršovalo. Tak som všetky takého potraviny vylúčila z môjho jedálneho lístka. Takto sa stravujem už 7 mesiacov, moje telíčko sa upokojuje. Cítim sa ľahšia, spokojnejšia. Verím, že aj únava, hlavne tá psychická, ktorá sa u mňa dosť často prejavuje po čase ustúpi. Nevedela som dokedy sa mám takto stravovať. Až Váš článok mi dal odpoveď, že ešte treba vydržať pár mesiacov. Ďakujem ešte raz. s úctou. Valika

  2. Monika Komorášová píše:

    To, že naše črevá sú naozaj prepojené s psychikou, potvrdzujú aj výskumy a klinická prax Dr. Pelmuttera, autora kníh Pšeničný mozog a Zdravý mozog. Ste na dobrej ceste a výsledky sa už čoskoro dostavia.

  3. Vladi píše:

    Hezký den, ale je to stále „jen“ dieta..:(. Dieta je proces, kdy když touto formou docílíme daného cíle a efektu přirozeně se vrátíme k běžnému jídelníčku. Není tedy lepší, pokud chce člověk dosáhnout zdraví, aby se změnil životní styl? Protože ten je na vždy, a už na celý život..:). Diety prostě neuznávám…:). Vladi

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň Vladi, dobrý postreh. Áno je to presne tak, keď dosiahneme daný efekt vrátime sa k pôvodnej strave. Záleží samozrejme od každého z nás ako sa rozhodne, väčšina ľudí zostáva na SCD aj po vyliečení. SCD nie je komerčná diéta a nie je pre každého, pôvodne bola určená v zdravotných kruhoch pacientom s celiakiou. Elaine Gotschall robila dlhodobé výskumy, aby potvrdila jej liečebný efekt. Jej účinok potvrdzujú stotisíce pacientov s tráviacimi a psychickými problémami po celom svete. SCD nie je primárne určená na chudnutie, ale väčšina ľudí s nadváhou práve trpí tráviacimi ťažkosťami. Každý má samozrejme na výber. Bývalé zdravotné problémy ma postavili pred rozhodnutie kortikoidy alebo diéta. Ja som si vybrala SCD:-)

  4. Jaro píše:

    Ak môžem za seba , prekonal som 4roky vzad Sepsu – otravu krvi. Zmena stravy a hlavne životného štýlu mi pomohli dosťať sa z toho. Viac ako 3 a pol roka som na nízkosacharidovej strave s plánovaným hladovaním tzv. Intermittent fasting. V súčastnosti som na tom zdravotne, fyzicky a mentálne oveľa lepšie ako pred chorobou . 🙂 Zdravie máme len jedno veru.

  5. zuzana Bieliková píše:

    info@bbpsyche.sk

  6. Majka píše:

    Dobrý deň, dostala som sa náhodou k vašej stránke na základe jednej našej klientky, ktorá nám písala, že sa zbavuje svojich tráviacich ťažkostí mastichou a SCD diétou, nikdy som o ttejto diéte nepočula, aj keď paradoxne, v rámci stravovania hlásame to isté – prečítajte si našich 11 zásad pre zdravie: https://mastichaterapia.sk/11-zasad-pre-vase-zdravie/

    Zaujali ma vaše názory, ak budete mať chuť, pokojne nám napíšte.

  7. Silvia Pauerova píše:

    Dobrý deň na SCD som od začiatku júla. Za ten čas som nejedla žiadne prílohy teda škroby. Na SCD nedám dopustiť. Dala som už dole sedem kg. Ale predtým som si upratala hlavu a rozhodla som sa pre SCD. Super napr. chlieb z bananovej muky.
    Ale chcem sa spýtať pri výrobe SCD jogurtu sa môže používať aj smotanový? Lebo mám pocit že vtedy je hustejší. A pomáha SCD aj pri zavodnovani? Ďakujem Silvia

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň, ďakujem za zdieľanie super výsledkov. S tou hlavou je to pravda, ide totiž o životný štýl.
      1) Jogurt je viac hustejší ak je použité mlieko s vyšším percentom tuku. Najlepší krémový jogurt je práve zo smotany.
      2) Áno pomáha aj pri zavodnení len je potrebné viac si toto naštudovať a zostaviť si jedálniček so správnymi pomermi makroživín. Ak potrebujete vyriešiť konkrétny problém môžete ma kontaktovať.

  8. Jana píše:

    Dobrý deň, už dlho bojujem s atopickým ekzémom, ktorý sa mi postupne rozšíril po celom tele. Mám tiež potravinové intolerancie takmer na všetko a neviem ako z toho von. Skúšam Vašu stravu. Chcem sa opýtať prečo je ako sladidlo povolený med a ostatné prírodné sladidlá nie? Ďakujem vopred za odpoveď

    Jana

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň, med bol zaradený do zoznamu povolených pre SCD na základe výskumov Elaine Gottchall. Dôvodom je jeho zloženie, pozostáva len z monosacharidových jednotiek. Môj názor na akékoľvek sladidlá, vrátane medu, je už niekde inde. Nepoužívam (výnimočne med, len ak pečiem pre návštevu) a ani neodporúčam žiadne sladidlá.
      Je to obšírnejšia téma a aj s ohľadom na riešenie Vášho zdravotného problému by som navrhovala konzultáciu. V prípade záujmu vyplňte kontaktný formulár v záložke KONTAKT.

  9. Emilia Mikova píše:

    Dobrý deň.Chcem sa opýtať,či môžem začať s SCD stravovaním ak mám celiakiu March 3c aHit. Ďakujem.

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň, SCD je prirodzene bezlepková a myslím, že za určitých podmienok by sa dalo takéto stravovanie zvládnuť aj pri HIT. Žiaľ osobnú skúsenosť nemám, dobre by bolo osloviť niekoho, kto si tým prešiel.

      • Tina píše:

        Dobrý deň chcela by som sa spýtať bolo mi diagnostikovane nešpecificky zápal tenkého čreva ale ostatne vyšetrenie vyvrátili crohnovu chorobu bola mi zistená laktozova intolerancie a histaminova intolerancia aj napriek dodržiavania stravy stále mám problémy preto som sa rozhodla vyskúšať scd stravu len neviem ako na to za odpoveď vopred ďakujem

        • Monika Komorášová píše:

          Dobrý deň, postačí ak si stiahnete bezplatný dokument s názvom Ako začať SCD

  10. Lucia Len. píše:

    Dobrý den, áno je to ako píšete. Nesúhlasím však s Vami v jednom bode a že treba vynechať strukoviny! Tie sú pre nás veľmi dôležité. Problém je v tom, že ich nevieme správne upravovať. Potvrdzujú to mnohé vedecké štúdie,lekári a v neposlednom rade moje zdravie. Niet nad skvelý fazulový šalát s cibulkou a olivovým olejom…. atď. Ľahko sa opisujú knihy, články… treba sa riadiť vlastným zdravotným stavom a intuíciou.
    Prajem pekný deň.

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň Lucka, samozrejme každý potrebuje zvážiť, čo je pre neho to najvhodnejšie.

  11. Kašička píše:

    Dobrý deň. Konečne som našla niekoho na Slovensku, s kým sa môžem poradiť ohľadne zháňania ingrediencií. Aby som sa predstavila – UC mám 11 rokov, no žiadne veľké problémy som nemala až do r. 2017, keď som skončila na kortikoidoch. Vtedy som sazaprisahala, že takto to nemusí, nesmie byť a nebude a po hlbšej patracake som objavila scd. Ani ma nebolelo s nou začať hneď, taka som bola zničená. Rok na to som otehotnela a teraz mam doma 8 mesačného chlapčeka, ktorý má počas celého tehotenstva aj dojčenia ochraňoval a ja som mohla zjesť bez problému celého vola. Aj s chlebom 😀 teraz už malý papa prikrmy, dojčím menej a UC sa začína opäť ozývať. Tak si osviežujem pamäť, lebo ak do nového roka vydržím, pôjdem na to. No aby som prešla k otázkam.
    1. Aký jogurt používate na výrobu jogurtu? Niekde som raz vypátrala grécky kiri z kauflandu, ale nejak ho neviem nájsť a musí predsa u nás existovať aj iný produkt ktorým dodať správne kultury..
    2. Múka zo zrelých banánov sa mi stratila z oka, môj pôvodný overený zdroj neexistuje. Poznáte nejaký?
    Toto ma tak narýchlo napadá že budem isto iste čoskoro riešiť no časom bude otázok určite viac 🙂 a možno aj odpovedí, ved mam náhodou dosť bohaté skúsenosti 😉

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň, ospravedlňujem sa za oneskorenú reakciu. Zvykla som si, že ľudia fungujú na FB a teda vo FB skupine https://www.facebook.com/groups/974698979336942/ som oveľa flexibilnejšia, čo sa týka odpovedí.
      1:) Mliečne výrobky dlhodobo nepoužívam ani SCD jogurt. Pri AO sa mi to viac osvedčilo.
      2:) Rovnako múku z banánov. Moja stránka prejde postupne úpravami a niektoré recepty z nej plánujem odstrániť.

  12. matrin píše:

    Dobrý deň, s SCD diétou sa celkom stotoznujem , ale nikde som sa nedočítal či treba pri nej dodržiavať zásady delenej stravy,môj osobný názor je že tuky a bielkoviny zvlášť a sacharidy zvlášť, zdá sa mi že guru tohoto smeru ale aj raw smeru to už moc kombinujú napríklad ovocie s orechmi a semenami ktoré sú tukové, za každú cenu chcú napodobniť komerčne jedlo a nechápu že to asi nieje to čo treba ,aký mate názor na tieto kombinácie, ďakujem.

    • Monika Komorášová píše:

      Dobrý deň, zdroje z ktorých vedomosti čerpám, vyzdvihujú priaznivosť kombináciu tuku a bielkoviny. A mne sa to osvedčilo. Nevhodné je práve kombinácia tuku a vysokého množstva sacharidov.Ovocie a orechy sú osobitnou témou, odporúčam pozrieť články na mojom blogu.

  13. Motýlik píše:

    Ahoj Monika!
    Ďakujem za Tvoj skvelý web a rady.
    Ktoré stravovanie je podľa Teba lepšie? SCD diéta dr. Haasa alebo GAPS?
    Mňa vlani dosť trápilo nafukovanie. V jednej knihe o joge som našla GAPS ako sa dala autorka na toto stravovanie a veľmi jej pomohlo. Skúsila som to aj ja na 5 mesiacov. A výsledok? Rovné bruško a krásne 🙂 Pátrala som vlani ďalej a našla som Tvoj web. Dozvedela som sa o SCD diéte, o webe Elaine atď. Tak dumám, pri ktorej strave teraz zostať. SCD alebo GAPS?
    Som po operáciách a resekcii TČ, pankreatitída… V júni som mala síce dobré krvné testy, no sono nebolo ok. Pneumatóza, lézia na pečeni… Znovu som to zobrala do svojich rúk a vrátila som sa k monosacharidovej diéte. Už som sa nemohla zapnúť do nohavíc, škvŕkanie a prelievanie v črevách 🙁 A teraz? Po 3 dňoch žiadne nafukovanie, rovné bruško a pohoda už mesiac 🙂 Už radšej žiadne sucháre a hladovka = byť len na čiernom čaji! Žiaľ, taká je pankreatická diéta…
    Prajem Ti veľa zdravia!

    • Monika Komorášová píše:

      Som šťastná, že sa Vám podarilo pomocou úpravy stravovania dosiahnuť také výsledky, škoda je len, že v tom nepokračovala. No na druhej strane už máte vedomosť, čo funguje a k čomu sa môžete vrátiť. Rozdiel medzi SCD a GAPS nie je veľký. Upriamila by som pozornosť hlave na kvalitu potravín. Ak by ste potrebovali konkrétne rady, prosím napíšte mi do e-mailu.
      Ďakujem za podporu a ocenenie mojej práce a prajem veľa zdaru.

  14. Monika píše:

    Dobrý deň, mám v hlave trochu guláš :-). Po hladani info o Scd diete som nasla vela protichodných info. orechy, ovocie (jablka, hrusky, hrozno, banány- sacharóza (disacharid), fruktóza a glukóza …), jogurt domaci sú povolené a niekde nevhodne. Vo vašom zozname orechy sú uplne vylucene…

    • Monika Komorášová píše:

      SCD je jeden typ diéty a to, čo sa osvedčilo mne, je Protizápalové stravovanie a tomu sa prioritne venujem na mojich stránkach. Rozdiel je práve v tom, že v Protizápalovom stravovaní sa nepoužívajú: žiadne mliečne výrobky, orechy, jadrá, semená. Na tejto stránke o SCD mám len všeobecné informácie o tom, že takýto typ stravovania existuje. V jednom z mojich blogových článkov sa dozviete viac o tom, prečo to nie je vhodné pre každého https://monikakomorasova.sk/preco-scd-nefunguje/

  15. Marta Szalayová píše:

    Dobrý deň
    Bola by som rada, ak by ste mi mohli zaslať zoznam SCD, ktoré potraviny obsahujú cukor. Ďakujem

  16. Marianna píše:

    Dobrý deň.
    Konečne som našla niečo o SCD aj na Slovensku. Na tejto strave som už viac ako dva roky, začala som sa stravovať podľa českej stránnky Uzdravte… Schudla som viac ako 15kg a to som nebola tučná, iba som sa zle cítila a stále mala nafúknuté brucho.
    Táto strava sa stala mojou stravou na stálo. Iba vtedy to má zmysel vôbec začínať.
    Pečiem aj banánový chlebík aj jogurty 24 hodinový SCD je výborný z obyčajného plnotučného mlieka a štartovacích kultúr na bulharský jogurt.
    Odporúčam každému !!!

  17. Monika píše:

    Dobrý deň, kde sa da prosim stiahnut ebook ako zacat s scd? Dakukem

    • Monika Komorášová píše:

      Tento ebook už nie je v ponuke. SCD sa mi neosvedčilo a preto som prešla na Paleoketogénne stravanie. Je to Už k dnešnému dňu 21.1.2024 4 roky.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov

Môže sa hodiť

recepty pre nízkosacharidové stravovanie

Nevšedná kniha pre všetky typy nízkosacharidových diét, vrátane protizápalového stravovania. Naučí vás základné techniky prípravy zeleniny a hlavne zobudí vašu kreativitu. Už nikdy nebudete potrebovať ďalšie návody Objednať si ju môžete tu>>

Monika Komorášová

Počas dňa prežívame množstvo pocitov, niektoré si ani nevšimneme. Niektoré nás naopak ťažia a sú obrovským bremenom. Ako sa s nimi konečne vysporiadať? Sú vôbec pocity pre náš život také zásadné? Pomocou transformatívneho koučingu zistíte, že všetko je jednoduchšie ako sa vám doteraz zdalo.

SCD nefunguje

6 príčin kedy SCD/GAPS nefuguje. Analýza z praxe a vlastných skúseností.

Odborný článok Dr. Csabu Tótha o tom, čo je príčinou autoimunitných ochorení.

palekotogenna diéta

Paleomedcína jediný lekári a vedci, ktorí svoj výskum zvejňujú na medicínskych a vedeckých portáloch.