SCD diéta a tiež iný druh protizápalovej diéty nie je na prípravu jedla náročný. Skôr ako sa pustíte do varenia je vhodné dozvedieť, sa čo je prirodzené jedlo a teda- z čoho budeme variť.

Čo je jedlo?

Zamysleli ste sa už niekdy nad tým, čo nám dáva energiu na to, aby sme každý deň vstali z postele, boli schopní pracovať a niektorí z nás aj športovať? Čo zabezpečí náš rast, obnovu buniek, vzhľad pokožky, či ovplyvní kvalitu vlasov? Áno, za všetkým je jedlo. To, akú kvalitnú výživu dávame svojmu telu, sa odrazí aj na našej fyzickej a psychickej kondícii. Jedlo nie je len nejaká hmota, ktorá má zaplniť žalúdok, keď cítime hlad. Kvalitné jedlo predstavuje bohaté a komplexné prepojenie živín. Tieto môžeme rozdeliť do dvoch veľkých skupín: makronutrienty a mikronutrienty.

  • MAKRONUTRIENTY
    konzumujeme ich vo veľkom množstve a dodávajú nám energiu. Zaisťujú rast, obnovu buniek a správne fungovanie metabolizmu. Sú to sacharidy, bielkoviny a tuky. Všetky tieto zložky sú zastúpené v každej základnej potravine, ale vždy jedna prevažuje a podľa toho môžeme potraviny rozdeliť. Medzi sacharidy patrí najmä ovocie, zelenina, obilniny, huby. Bielkoviny - mäso, ryby, strukoviny. Tuky - živočíšne aj rastlinné, orechy, semená.
  • MIKRUNUTRIENTY
    Sú potrebné len v malom množstve. Nedodávajú energiu, ale podieľajú sa na dôležitých biologických funkciách. Patria sem minerály, vitamíny, fytonutrienty.

Obidve zložky sú pre nás veľmi dôležité, a preto nie je vhodné dávať väčšiu dôležitosť tej druhej, čo sa momentálne veľmi často stáva. 🙁 Dôraz sa kladie na vitamíny a minerály. Zabúda sa ale na príjem kvalitných bielkovín, sacharidov a tukov - najdôležitejších stavebných prvkov tela.

Kvalita jedla

Ako viete, že vaše jedlo je dostatočne kvalitné? Podľa čoho sa orientujete? Je to vaša chuť, množstvo jedla, nutričná hodnota, výsledný efekt (dostatok energie, vzhľad) alebo ste skôr na super potraviny, bio, racio, ...? Ako rozoznáte, či má vaša porcia dostatok výživných látok?
Najkvalitnejšie a najvhodnejšie pre naše telo sú základné potraviny. Také, ktoré neprešli spracovaním a úpravami potravinárskeho priemyslu. Z nich si dokážeme zostaviť tanier, ktorý obsahuje prospešné a prirodzene stráviteľné živiny. Zostavením taniera z makronutrientov automaticky zabezpečíme aj príjem mikronutrientov. Zameriame sa na 3 hlavné zložky a ich pomer v ňom. V jednotlivých zložkách môžu byť mierne odchýlky, ktoré prihliadajú na vek, fyzický alebo mentálny výkon stravníka a tiež závisí, čo chceme úpravou dosiahnuť. Zmena pri protizápalovom stravovaní sa týka hlavne sacharidov. V jedálničku si ponecháme len tie zo zeleniny a malú časť z ovocia.
45% sacharidy - zelenina - všetky druhy
15 % bielkoviny - mäso, vajcia, ryby
30 % tuky - živočíšne a rastlinné - nerafinované, bez chemického spracovania
10 % ostatné zložky - ovocie, orechy

Takéto jedlo nielenže spĺňa podmienky vysoko nutričného (výživného) jedla a je v súlade s našim trávením, ale udržiava v rovnováhe črevný mikrobióm, nespôsobuje výkyvy v imunite, prospieva činnosti psychologických reakcií a hormonálnej sústavy>>

Čo by mali spĺňať štandardy kvalitného jedla? Predovšetkým by mali:

  • byť v súlade s našim trávením
  • mať vysokú výživovú hodnotu
  • podporovať imunitný systém
  • udržiavať hormonálnu rovnováhu
  • nezasahovať do psychologických reakcií
  • udržiavať rovnováhu črevnej flóry
  • obsahovať len skutočné potraviny

Čo nájdete v receptoch

V receptoch sú zohľadnené všetky štandardy, ktoré má jedlo obsahovať. Ako ste si mohli všimnúť, z jedálnička pri SCD diéte a iných protizápalových diétach sú vylúčené sacharidové prílohy, ktoré je potrebné nahradiť zeleninovými.
Preto na týchto stránkach nájdete najmä zeleninové prílohy. Recepty slúžia skôr ako inšpirácia. Sú jednoduché a variabilné. Za každým receptom v  spodnej časti -  praktické - uvádzam možné obmeny.
Príprava mäsa je štandardná. V základe sa nemení, je len potrebný vypestovať si zvyk, nepridávať do omáčok múku. V prípade, že si neviete rady aj s mäsom, nápady nájdete v skupine FB Cítim sa skvele s SCD>> a na stránke paleosnadno.cz>>

Kategória – Recepty/zelenina je vhodná aj pre všetky protizápalové diéty, ako autoimunitný protokol, paleo, LOWCARB, SCD dieta, diéta pre GAPS, vhodné sú aj pre vegetariánov, vegánov a makrobiotikov. Svoje si nájdu aj osoby s intoleranciou na lepok, laktózu, orechy, či vajcia.

Mojím zámerom je ukázať, ako jednoducho sa dajú nahradiť jedlá s obsahom škrobu a cukru. Zamerala som sa na SCD diétu ako jednu z najstarších a najpestrejších diét. V prípade zdravotných problémov však je potrebné v SCD diéte urobiť mierne úpravy a na určitý čas niektoré potraviny vylúčiť. Viac o tom píšem V knihe S jedlom rastie chuť, ktorú nájdete tu>>

Viac o SCD diéte sa dočítate tu>>

Ťahák na rýchle večere

Riešite nadváhu alebo iné zdravotné problémy súvisiace s trávením? Neviete si zostaviť jedálny lístok?

Stiahnite si praktický návod, ako si pripraviť (nielen) večeru jednoduchým spôsobom, z protizápalových potravín. Stačí jeden ťahák na rôzne druhy, vrátane SCD diéty, autoimunitného protokolu, paleo, bezlepkovej, nízkosacharidovej, bezlaktózovej, a iných diét. Bez váženia, merania a každodenného nakupovania 🙂

Viac informácií