Kvašáky

Štítky: Uhorky nakladačky,  cibuľa, mrkva, makrobiotika, vegán, vegetarián, bezlepková diéta, SCD, chudnutie

V lete máme zeleniny dostatok a v niektorých prípadoch až nadbytok. V zime nám však čerstvá zelenina chýba. Ako ju zakonzervovať tak, aby si uchovala všetky vitamíny, minerály a dokonca sa jej výživová hodnota ešte zvýšila?  Vôbec nemusíme vymýšľať nové postupy a recepty. Kvasenie je prirodzený spôsob konzervácie overený niekoľkými generáciami. Okrem uhoriek si pomocou tohoto receptu uchováte aj inú zeleninu a nemusíte tak vyhadzovať peniaze na umelé vitamíny v krabičkách. Fermentovaná zelenina je overený spôsob ako si zabezpečiť dobré trávenie,  zdravú črevnú flóru, imunitu a prirodzené chudnutie.

Suroviny na 25-27  pohárov 0,7 L

10 kg uhorky nakladačky

4-5 ks mrkva

chren

7 ks cibuľa

voliteľné: chilli, bobkový list, kôpor, cesnak, horčičné semiačko, koriander

Nálev:

10 l vody

10 PL soli

 Postup:

1. Najskôr si pripravíme nálev: do vriacej vody nasypeme soľ, počkáme kým sa rozpustí a vypneme. Nálev necháme vychladnúť na izbovú teplotu.

2.  Zeleninu očistíme, umyjeme a pokrájame mrkvu na kolieska alebo kocky, cibuľu a chren na kolieska.

3. Do umytých zaváracích pohárov vkladáme, kolieska mrkvy, cibule, chren + voliteľné koreniny podľa chuti. Je možné do každého pohára zvoliť inú koreninu.

4. Poukladáme uhorky do pohárov.

5. Vychladnutým nálevom zalejeme uhorky a uzavrieme.

6. Poháre položíme na tácku/pekáč a necháme kvasiť na tienistom mieste. Pri kvasení sa nálev zakalí (obrázok 2 stred) a voda bude pretekať cez uzávery. Asi po siedmych dňoch sa kal usadí na spodku, uzávery sa sami vzduchotesne pritiahnu (vznikne vákuum). Potom už môžme poháre poutierať a odložiť do špajzu.

 

Praktické:

Takéto uhorky vydržia aj dve sezóny (u nás nie, lebo sa vždy zjedia). Sú chrumkavé, chutné a hlavne bez cukru a konzervačných látok. Ak použijete väčšie uhorky treba ich prekrojiť alebo prepichnúť vidličkou.

Nálev je možné použiť aj na inú zeleninu a v menšom množstve. Na 1 l vody použite dve zarovnané lyžice soli. Môžete vytvárať rôzne kombinácie, ako na obrázku (obraz. 2 vpravo) - uhorky a mrkva do vianočného šalátu. Ďalšie si určite vytvoríte podľa svojej fantázie. Vhodná je koreňová zelenina, cuketa, karfiol...

Viac o význame fermentovanej zeleniny sa dočítate tu>>. Kvasenými uhorkami sa veľmi často dá zahnať chuť na \"niečo\", preto ich treba mať vždy pripravené v chladničke.

Monika Komorášová

Autorka projektu - Cítim sa skvelo
Objavte, ako pomocou jednoduchej zmeny v jedálnom lístku, vyriešite väčšinu zdravotných problémov. Ako sa to podarilo mne si môžete prečítať kliknutím na fotku.
  1. Katarína Blahová- Nováková píše:

    Dobrý deň, urobila som kvasené uhorky podľa vášho receptu, veľmi nám zachutili a tak som dala 4poháre ďalšiu dávku… všetky splesneli… v čom je chyba? Aké uzávery používate… šróbovacie alebo tie s hlavicou uzatvárateľné. Ja som na SCD už dva roky a tiež som si pomohla s opuchnutými členkami … super pomohlo ale stále riešim plesne v čreve a práve takéto kvasené potraviny som sa bála… na podnet vášho článku som skúsila … uhorky aj čalamáda boli super a pridala som aj doma robemý kefír s tibetskou hubou a hľa výsledky sa dostavujú už po vyše týždni… tak ďakujem za inšpiráciu …Veľa zdravia želám. p.s. A ešte odpoveď na vašu hádanku: scd chlieb to bude?… banánovku som zatiaľ z expres menu neobjednávala, neviem či sa to na Slovensko neptedraží. S pozdravom Katarína

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov

zelenina a zdravé chudnutie

Zaraďte viac zeleniny do svojho jedálnička! Naštartujete tak rýchle a zdravé chudnutie.