Skutočné potraviny versus „hlušina“.

Počuli ste už, že pohodlnosť zabíja? Je to myslené pre všetky oblasti života, vrátane nášho stravovania? A ak áno, v čom nám môže pohodlnosť škodiť?

Väčšina z nás získava energiu pomocou skonzumovaného jedla (výnimkou sú bretariáni). Ako je potom možné, že niektorí z nás sú po jedle vitálni a plní energie a iných „váľa od únavy do postele“?

Máme rozdielne trávenie alebo nebodaj dvojaké žalúdky?

Matka príroda má pre človeka nachystané všetko, čo k výžive potrebuje, a to v tej najprijateľnejšej forme. Vieme si to chytiť, dochovať, uloviť, vykopať, vypestovať, odtrhnúť, …

Veď to sami poznáte: mäso, vajcia, zelenina, semená, orechy, plody, ovocie, aj bylinky a koreniny na dochutenie jedla. Zo všetkých týchto základných surovín si dokážeme za pomoci malého úsilia a času pripraviť chutné jedlo.

Naozaj je to pohodlnosť?

Človek je tvor pohodlný a radšej si kúpi hotový polotovar či potravinový výrobok, ktorý môže okamžite skonzumovať.

Málokto si však uvedomuje, že každá forma spracovania základnej suroviny znižuje okrem výživovej hodnoty jej chuť, vôňu a farbu. Aby sa tieto „akože nedostatky“ vykompenzovali,  sú do potravín umelo pridávané farbivá, zvýrazňovače chutí aj vôní, známe aj ako Éčka.

Ste človek, ktorý nadmieru miluje svoj kraj, alias lokálpatriot?

Potraviny sa za účelom predĺženia spotreby vystavujú vysokému tlaku, roztokom, enzýmom, podľa potreby denaturujú a hydrogenizujú. Krátku spotrebu je tiež potrebné predĺžiť konzervačnými látkami (ďalšie Éčka).

Akýmkoľvek spracovaním (procesom) vznikne zo základnej suroviny látka s úplne zmenenou biologickou a chemickou štruktúrou. Čo myslíte, aký to má dopad na náš žalúdok, ktorý donedávna prijímal len základné a v blízkom okolí dopestované potraviny?

Je celkom pravdepodobné, že pravidelnou konzumáciou HLUŠINY* sa postupne oslabuje funkčnosť tráviacej sústavy. Svedčí o tom aj vysoký výskyt ochorení tráviaceho traktu.

Upravené potraviny slúžia nášmu pohodliu, a sú zároveň ziskom potravinárskeho priemyslu. Ten sa riadi jednoduchou matematikou. Na dračku idú lacné potraviny, tak také vyrába.

Za málo peňazí málo muziky

Jediným spôsobom, ako lacno predať a mať zisk, je výrobky pančovať. Čo bolo v minulosti trestné, dnes prechádzame bez povšimnutia. Len ako príklad: bežne kúpite mäsové výrobky s minimom mäsa, syr bez mlieka, jahodový jogurt bez jahôd a našlo by sa určite mnoho iných príkladov.

Ak si nabudúce všimnete pri nákupe tovaru aj etiketu so zložením, zistíte, že v každom výrobku je škrob alebo cukor. Môže mať rôzne názvy: dextróza, maltóza, fruktóza, sukralóza, xilitol, sorbitol, manitol a veľa ďalších. Ja sa vôbec nečudujem, že ľudia priberajú a nevedia z čoho.

Najlacnejšie náhrady

Vedeli ste, že prvá zmienka o pančovaní súvisí s cukrom? Do piva a alkoholu sa pridávala cukrová voda, aby mal obchodník väčšie zisky. Pri odhalení čakal na podvodníka ten najtvrdší trest.

Dnes je to rovnako. Na to, aby mal výrobok dostatočný objem, sa dopĺňa najlacnejším zdrojom, ktorý predstavuje predovšetkým múka, sója, soľ (niekedy aj cestárska), cukor a modifikovaný kukuričný škrob.

Mám pocit, že pre nás je konzumácia pančovaných potravín do istej miery trestom. A to v podobe už spomínanej únavy, pribúdajúcich ťažkostí s trávením, alergiami a mnohými chorobami, zdanlivo nesúvisiacimi s kvalitou potravín. Viac o súvislostiach tu>>

Ako rozpoznáme skutočné potraviny?

Naozaj to nie je nič zložité. Skutočné alebo základné potraviny nemajú žiadny štítok so zložením na obale a často nemajú ani obal. Kontrola éčok preto pri nákupe odpadá.

Mäso je zo zvierat, ktoré žili v prirodzených podmienkach. Bez prikrmovania GMO krmivom a podpory antibiotík a hormónov. Rastliny boli vypestované bez chémie a genetickej modifikácie. Jedná sa najmä o lokálne potraviny získavané z blízkeho okolia.

Súvislosti

Ak naše telo vyživujeme skutočnými potravinami, nemá dôvod ochorieť a mať nadváhu. V takýchto potravinách sú všetky mikroživiny, ktoré naše telo ľahko rozpozná a vie ich aj na 100% využiť.

Skutočné jedlo je darom. Vyživuje nás, dáva nám energiu a dokáže zahnať hlad na dlhé obdobie. Upravované potraviny nás zasýtia krátkodobo, a preto sa telo dožaduje ďalších živín. My si dáme radšej cukrovinky, ktoré nám živiny z tela doslova „kradnú“. A namiesto energie nám pomaličky pribúdajú tukové vrstvy a v horšom prípade aj choroby.

PS1: Pomocou jedla dokážete vo svojom živote urobiť doslova zázraky. Pridajte sa k nám na FB a sledujte najnovšie informácie o tom, ako sa cítiť skvele, za pomoci vhodne zvoleného jedla. Stránka má názov Cítim sa skvele.

 Máme aj spoločnú FB skupinu, v ktorej sa vzájomne podporujeme. Jej názov je Cítim sa skvele s SCD>>

PS2: Jednoduchý návod, ako poskytnúť telu priestor na samouzdravenie pomocou obyčajnej zmeny v stravovaní nájdete tu: Ako začať s SCD>>

*názov hlušina som dala potravinám, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu a je to predovšetkým zmes múky, cukru, sóje, modifikovaného škrobu a emulgátorov.

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov