Poznáte UMEOCOT?

„UMEOCOT, aký smiešny názov“ pomyslela som si pred niekoľkými rokmi, keď som chcela preniknúť do tajov varenia podľa makrobiotických zásad. Vôbec som si nevedela vybaviť, čo ten názov môže znamenať.

Moje zoznamovanie sa s týmto nevšedným octom neskončilo pri názve. Prekvapila ma aj jeho karmínovo-červená farba a ešte viac degustácia. Namiesto očakávanej kyslej chuti som zacítila chuť kyslo-slanú.

Rýchlo som si ho obľúbila. Zeleninovým polievkam dodá tú správnu príchuť. Často ním dochucujem aj tepelne upravenú zeleninu.

Je nenahraditeľný pri šalátoch. Jeho prednosťou je, že vyzdvihuje chuť zeleniny.

Iné octy túto vlastnosť nemajú a nesú si svoju chuť. Okrem toho, človek si pri nich nie je istý, či v nich nie je primiešaný cukor.

V mojich receptoch sa objavuje UMEOCOT veľmi často. Toto sú dôvody, prečo by ste sa ho mali naučiť používať aj vy.

Umeocot je výnimočný nielen pre jeho názov, vzhľad a chuť, ale predovšetkým pre liečivé účinky:

Obsahuje železo, vápnik, mangán, sodík

a kyselinu citrónovú, ktorá uľahčuje proces vstrebávania minerálov do tela

Odbúrava kyselinu mliečnu zo svalov

Má antiseptické a antibakteriálne účinky

Povzbudzuje chuť do jedla, funkciu pečene, peristaltiku čriev a trávenie

Pomáha vylúčiť jedy a toxíny z tela

Pomáha pri únave, tráviacich problémoch, anémii, prechladnutí, a dokonca aj na opicu (otravu alkoholom)

Lieči zápal močových ciest

Povzbudí regeneráciu po športe

Výpočet výnimočnosti sa nekončí

Aj keď má v názve slovíčko ocot, nevyrába sa klasickým liehovým kvasením.

Vzniká pre nás nezvyčajným spôsobom. Kvasením plodu stromu Prunus mume (marhuľa japonská), ktorý je v surovom stave jedovatý. Plod prechádza rôznymi štádiami úpravy, vrátane kvasenia, aby z jeho šťavy vznikla potravina s liečivými vlastnosťami. Ďalšou zvláštnosťou je, že umeocot obsahuje namiesto kyseliny octovej, kyselinu citrónovú.

V obchodoch sa predávajú aj kvasené plody pod názvom Umeboshi. Všetky účinky umeoctu sú v nich ešte niekoľkokrát znásobené, a navyše pomáhajú pri cestovateľskej nevoľnosti.

Výroba umeoctu je v Japonsku tradíciou, väčšinou sa jedná o rodinné podniky, ktoré si svoje postupy odovzdávajú z pokolenia na pokolenie.

TIP: Ráno na lačný žalúdok vypite vlažnú alebo teplú vodu s 1 PL umeoctu. Nápoj podporí čistiaci proces tráviacej sústavy a naštartuje trávenie, imunitu, je povzbudzujúci, doplňuje minerály a pomáha pri obnove črevnej flóry.

Umeocot je výborným pomocníkom v kombinácii s protizápalovým stravovaním>>

 

Monika Komorášová
Tranformatíny kouč & špecialista na protizápalové stravovanie. Fascinuje ma ako úprava jedálneho lístka môže v človeku prebudiť proces uzdravenia v súčinnosti s pochopením ako funguje ľudská myseľ. Po 17 ročnom hľadaní som konečne našla spôsob ako sa vyliečiť zo zdravotných problémov. Preto som na svojich web stránkach vytvorila projekt Cítim sa skvelo. Rada inšpirujem ľudí variť si jedlo podľa vlastných nápadov. Som autorka knihy ZELENINOVÉ PRÍLOHY>> Ak vás zaujíma môj príbeh môžete si ho prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady zpracovania osobných údajov